Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pasteleria_española Pimpinella_ramosissima PIB_Nacional Pedal_(música) Orquesta_Tipica_Fernandez_Fierro Nouvelles_archives_du_muséum_d'histoire_naturelle,_sér._5 Piralido Médula_ósea Nicolás_de_Myra Phycella_cyrtanthoides Pio_I Musica_folclórica_de_Colombia Obsessed_(película_de_2009) Ornithocheirus_mesembrinus Neva_(Wisconsin) Nicolas_Gómez_Davila Policías,_en_el_Corazón_de_la_Calle Osvaldo_Golijov Pentatlón_moderno_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atlanta_1996 Oscar_Jaenaga Platymantis_weberi Penelope_obscura Nabucodonosor_II Non-Official_cover Nitrito_de_potasio Orthocis_perrisi OH_58D_Kiowa_Warrior Pantropical Noviomagus Paul_Elstak Polygonatum_platyphyllum Playa_del_mago Palo_rojo Oscar_Nuñez Parque_des_Buttes-Chaumont Polanisia_orthocarpa Patrick_SmartPants PR_NRM Portuguesas Pinicola OV7 Pinkadelic_Pursuit Piso_franco Parodiodendron_marginivillosum Nuria_Varela Muḥammad_ibn_Mūsā_al_Ḵwārizmī Perfil_lipídico Norberto_Castañón PLANET-A Paises_Bajos_Borgonones Pasas_de_Corinto Operacion_Ranger Notocactus_erythracanthus Peixoto_(Rio_de_Janeiro) Parminder

html map