Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pyrus_ringo Gotaland Primer_ministro_britanico Puerto_de_Roterdam Línea_107_(Rosario) Púlsar_de_Vela Marco_Gavio_Esquila_Galicano Los_obstáculos_de_Leela_como_mutante_adolescente Manuel_de_Zudánez Los_Sims_2:_todo_glamour Marchélepot Premio_ESPY Mary_Astell Presa_y_pantano_del_Castro_de_las_Cogotas Ramón_Perez_de_Ayala_y_Fernandez_del_Portal Malus_×_sargentii Premio_de_Narrativa_Breve_Ribera_del_Duero Greg_Daniels Los_Alcazares_(Murcia) Marika_Kotopouli Mikayil_Mushfig Reflections_-_Special_Edition Louise_Labé Maracaibo Primer_Libro_de_Nefi Goleta_19_do_Janeiro RIP_(protocolo) Lockheed_EC_130_Commando_Solo Prosopis_dulcis Real_e_Insigne_Congregacion_del_Santo_Sepulcro_y_de_Siervos_de_la_Orden_Tercera_de_Nuestra_Señora_de_los_Dolores_(Jaen) Melloleitaoina_crassifemur Microrregión_de_Cianorte Regimiento_de_Infanteria_Mecanizada_"Asturias"_n_31 Maki_Enjōji Pseudocadia Mercedes-Benz_C-204 Masa_relativística Lunares Gran_Erg_Occidental Lovoo Manuel_Gibert_Sans Mario_Picazo Puerto_de_Somiedo Los_Manuscritos_de_Alginatho Los_simuladores_(Argentina) Los_diez_mandamientos_en_el_siglo_XXI Prisión_de_Maze Puente_del_alma Luohàn_zhai Pyrgomantis_congica Maderable Luis_Walter_Alvarez Léon-Augustin_Lhermitte Primera_transmision_radiofónica_del_mundo Mengkukuo

html map