Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Escudo_de_la_Republica_Socialista_Soviética_de_Uzbekistán Faustin_Archange_Touadera Franchezca_Valentina Estacion_de_Rubi El_Borbon_de_cristal_biografía Escudo_de_Vanuatu Expedicion_1_(ISS) Eriostemon_quercifolius Embalse_de_alange Federico_Martínez_de_Hoz Forever_(cancion) Estacion_Rosario_del_Tala Escritura_mozárabe Encephalartos_douglasii Factoría_de_Ficción Epicauta_centralis Forget_and_Not_Slow_(canción_de_Relient_K) El_Abismo Enrique_Carbo_(localidad) Flash_Forward_(serie_de_televisión) Francisco_Casanovas Farinheira El_Fraile_genovés Estado_social_y_democrático_de_derecho Estación_de_València_Sant_Isidre Estacion_de_Badalona_Centre Esparron_de_Verdon Federación_Anarquista_Francesa Fayet-le-Chateau Ford_Fiesta_R2 Ejército_Español El_ultimo_gran_héroe Exposicion_Regional_Valenciana Francoise_Athenaïs_de_Rochechouart_de_Montemart,_marquesa_de_Montespan Euphorbia_juncoides Fagara_obscura Escudo_de_Banyeres_del_Penedes Engyprosopon_septempes El_Empecinado_(Juan_Martin_Diaz) Euonymaceae Ejército_de_Vietnam_del_Sur Francisco_Troncoso El_Granada_(California) Espatula_común Emlembe Feijo_(Almada) Farida_Belghoul Elecciones_Parlamentarias_de_Chile_de_2009 Ferrocarril_rético Educación_bilingüe_intercultural Ejercito_Republicano_Irlandés_Provisional Felipe_Yofré Federacion_Georgiana_de_Fútbol El_columpio_(1787) Er_Carri

html map