Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Servicio_Público_de_Empleo_de_Castilla-La_Mancha Sentencia_de_Torrellas Tomas_A_Duco Stanley_Kauffmann San_Nicolas_I Santa_Cruz_de_Tenerife_(Espana) Sentencia_de_Guadalupe Santuario_de_la_Virgen_de_las_Nieves Santa_Cruz_do_Lima Sancho_I_el_Gordo Titulación_académica Stauracanthus_nepa_f._vaillantii Thonne-la-Long Tola,_Juez_de_Israel Stein_um_Stein Santa_María_(volcán,_Guatemala) Sociedad_Mexicana_de_Estudios_Electorales_(SOMEE) Sándalo_de_agua Serie_A_(Italia)_1950-51 Songs_for_the_last_view The_Illinois Tenis_de_mesa_en_los_Juegos_Mediterráneos_de_2009 San_Pedro_de_Usme Transaccion_de_base_de_datos Surabhí San_Jose_de_Cloete Schliengen Torquigener_pallimaculatus Seiryū Streamlining Sollies-Toucas Suloglu Tigre_(película_documental) Simon_Bocanegra Sandor_Weores Sagres_(desambiguación) Stephanandra Skins_(serie_de_televisión_de_Estados_Unidos) Sarcopodium_annamense Teatro_de_estilo_isabelino Sueño_de_polifilo Salvia_tropical Selaginella Slovensky_Kras Sacro_Convento_de_Asis The_Ghost_of_Her Susana_Harp Sodimac_Constructor Smart_(automóvil) Torneos_WTA_Premier Trabalon Selección_de_futbol_de_Curaçao Tarphius_barbarae San_Agustín_(desambiguación) Segunda_menor

html map