Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carrera_Jean_Bouin Bebé_mod.01 Campeones_de_Wimbledon_(Dobles_mujeres) Brazo_de_Norma-Cisne Caa_sc Casablanca_(Zaragoza) Broken/510_a._C. Bayueca Buxieres_sous_les_Cotes Băile_Olănești Batalla_de_Matasiete Bahía_de_Campeche Bonasa_sewerzowi Biton_wicki Benito_Amilcare_Andrea_Mussolini Catedral_de_Melipilla Billionaire Carlos_Borja_Bolivar Bernadets-dessus Canton_de_Saint_Just_en_Chaussée Campeonato_Europeo_de_Patinaje_Artistico_sobre_Hielo_de_1898 Bazouges_sur_le-loir Büyüksehir_Belediye_Ankaraspor Calomicrus_grandis Búsqueda_de_respuestas Beatriz_DaCosta Capitulos_de_El_Conde_Patula Basilica_de_Santa_Maria_la_Mayor_(Roma) Bint_anat Catalan_en_la_zona_oriental_de_Aragón Bloqueo_anglo-frances_del_Río_de_la_Plata Barbus_ksibi Banco_Credicoop Año_1034 Cabanas_de_Yepes_(Toledo) Campamento,_San_Roque Casebook_Jack_the_Ripper Challenger_de_Bérgamo Casa_de_Justicia Bisaltios Burtt-Davy Challenge_Cup Bolitoglossa_orestes Catedral_basílica_de_nuestra_señora_de_san_juan_de_los_lagos Bilharzia Campanula_semisphaerica Carex_atrata_var._pseudocilicica Campeonato_Brasileno_de_fútbol_2010 Bombacopsis Año_1226 Bioterrorismo Azúcar_de_caña Beatriz_Paredes_Rangel Caseros_(provincia_de_Buenos_Aires) Calx_(estrella)

html map