Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Colméry Computacion_parasitaria Villaseco_de_los_gamitos Circulo_lingüistico_de_Moscú Christchurch_(desambiguacion) Vṛinda-vana Chthonius_comottii Vito_Mannone Clinicas_Rincon_Axarquía Volcan_(album_de_Jose_José) Volcán_Iztaccihuatl Villard-d'Hery Aby_Warburg Yen_Yen Coatepeque_(El_Salvador) Acomplamiento_de_Satélites_Gemelos_3D_TanDEM-X_y_TerraSAR-X Cofradia_de_Nuestro_Padre_Jesús_Resucitado_y_Maria_Santisima_de_la_Alegria Waldo_Sanhueza Abruzzo_(vino) Will_(pokemon) Cis_hirsutus Vino_de_la_Tierra_de_Valle_del_Miño-Orense XI_Región_Aysén_del_General_Carlos_Ibáñez_del_Campo Adriana_Puiggrós Chilili_(Nuevo_México) Variabilidad_estelar Charles_Francois_Lebœuf Vaccinium_punctatum_var_ellipticum Consejo_Constitucional_de_la_República_Francesa Yangtse Alberto_Muller Codiaeum Wan Circus._Más_difícil_todavía Agrupaciones_sociales Computadora_optica Condado_de_Jefferson_(Iowa) Wrack_My_Brain Venancio_Gonzalez_y_Fernandez Ciega_(póquer) Abugidas Warszawa Cofradía_Penitencial_de_Nuestro_Padre_Jesús_Nazareno Color_Line_Arena Aeropuerto_José_Maria_Cordova Chatra Youtiao Zijronó_Liberaja Colombo_(Brasil) Ciudad-prefectura_de_la_República_Popular_China Al_Wahda_FC_(KSA) Al_Marsad Comite_Internacional_de_Rescate Comisión_Delegada_para_el_Cambio_Climático Villa_Juarez_(municipio)

html map