Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Muniadona_Díaz Historia_de_la_Unión_Civica_Radical:_1903_-_1916 Archipielago_de_Ano_Nuevo Grosbois-les-Tichey Historia_del_software_libre IDNiGHT Historicidad_de_Jesús Asger_Jorn Aragones_central Guadalupe_del_Carmen Angerville-la-Campagne Muilla H_G_Jones Historia_de_kenia Montgeroult Honore_Gabriel_Riqueti_de_Mirabeau Guatel Huracán_Katia_(2011) Homonimia Anolillo Hedychium_sumatranum Atenas_clásica Herzberg_am_Harz Monumento_a_los_Héroes_de_la_Restauracion Morinda_teysmanniana Aveline_de_forez Montirat_(Tarn) Grupo_de_las_Tres_Marías Horchatería Arthur_Charles_Clarke Muerto_de_las_heridas Horacio_Seguí_López Monolepta_longiuscla Araripesaurus Horno_de_reverbero Heluan_HA-300 Montselgues Appio_Claudio_Nerón Mirando_al_mar Antiguos_Personajes_Recurrentes_de_Neighbours_de_1985_a_1999 Arboretum_de_la_Universidad_Estatal_de_Arizona Hornos_(desambiguacion) Anthericum_stenanthum Asalto_a_la_Comisaría_del_Distrito_13 Apenera_Short Andre_Jacques_Garnerin Mormyrus_caschive Arancha_Sánchez_Vicario August_Kekule_von_Stradonitz Hipolito_Mejía Guillermo_Llanos Monodelphis_iheringi Morón_(Cuba) Historia_de_la_Unión_Cívica_Radical:_los_años_1990 Mira_(Portugal)

html map