Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Ribamar_Ferreira_de_Araujo_Costa La_Selle-Guerchaise Juan_Francisco_Pacheco_Téllez-Giron Jean_Baptiste_le_Moyne_senor_de_Bienville Jordi_Masip_López Jean-Baptiste_Francois_Rozier Laura_Hollins Jules_Michelet_(1908) Isla_Anvers Jose_Luis_Salcedo Kudryavka Jose_Villalba_Riquelme Joaquín_Sierra Jesús_Miguel_Rollán Lenguaje_Definicion_de_Descripción Kyle La_Maison_Dieu Lepidobatrachus_asper La_Pinera_(Asturias) Iris_narzykulovi Kúvera Les_Mouches Inundacion_de_tabasco Lakeridge_(Nevada) Jose_Antonio_Ocampo Jose_Carlos_Olivares_Vilches Ken_Jenkins La_adoracion_del_Cordero_místico Kasimpaşa_SK Isla_Trinidad_(desambiguacion) Isabel_i_de_rusia Linea_6_de_Ferrocarriles_de_la_Generalidad_de_Cataluña Lagunas_de_Bartolucci Julio_Cesar_Cháves James_Oliver_Rigney,_Jr. Iracundia La_Pantera_Rosa_(película_2006) Linea_C_6_(Cercanias_Valencia) Kabwe Labruyère_(Cote_d'Or) John_Sánchez James_A_Williamson Islas_de_los_Países_Bajos KV_361 José_D’Andrea_Mohr Liga_de_Campeones_de_la_UEFA_1963-64 James_Roday Ipomoea_grisebachiana Las_mansiones_de_la_locura Lech_A_Kaczyński Isoëtales Juan_Cabanero La_defensa_luzhin J_T.Howell Jean-Baptiste_Belloc

html map