Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Enrique_Villarreal_Armendariz Felix_Lichnowsky Esmeralda_coliazul Esta_escrito El_endémico_embustero_y_el_incauto_pertinaz Eugenia_Montero Equitacion_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Melbourne_1956 El_primer_divorcio Emma_de_la_Barra Festival_de_Jesus_María Esteve_holgado Estudiantes_de_Merida_F.C. Ermita_de_Nuestra_Señora_de_la_Huerta Estado_Italiano Fireworks_(album) Edmund_Hoyle Forum_de_Barcelona_2004 El_tenorio_tímido Expediciones_espanolas_a_Tahiti Fernando_Moran_Calvo-Sotelo Ella_es_azul Estación_de_Amusco Francia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_2000 El_ultimo_sueño Ensiforma_aeropaga Football_Club_Treviso Emilio_Mesejo Elecciones_parlamentarias_de_Cuba_de_1993 Emporda Francisco_Martínez_Bermell Espera Estadio_Olimpico_(Atenas) Federacion_de_fútbol_de_Estados_Unidos Fijador_para_el_pelo Francisco_de_Arango_y_Parreño Fire_Emblem_DS Estacion_María_Lucila Epifanio_de_Salamina Edmund_Kesting FORA-V_Congreso El_sueno_de_Wakonda Estoer English_Literary_History Estación_Plaza_Once El_flash_de_dos_mundos El_tren_de_los_momentos Estación_Tomás_Jofré El_Adiós_Salvaje Enrique_Pélach_Feliú Eldonnia Filemon_(comico) Estación_Santos_Unzué Excreción_vegetal Fernando_Navarro_Ruiz Evans_City

html map