Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Miguel_IV_de_Rusia Gregorius_VIII Macaco_cola_de_cerdo_del_sureño Radio_Technical_Commission_for_Aeronautics Primer_Ministro_de_Portugal Lotus_(Malasia) Rafael_Botí_Gaitán Radio_Renascença Messier_54 God_of_War REDUCE Puente_Mirabeau Matrix,_machine_philosophique Metrica_germanica Ralph_Klein_(baloncesto) Raul_Alberto_Puy Gran_Enciclopedia_de_Andalucía Presidentes_paraguayos Gojko_Susak Maros_sefčovič Granada_Club_de_Fútbol_B Metamorfosis_(Star_Trek:_La_serie_original) Principe_Henrik_de_Dinamarca Provincia_de_Gorizia Rebote_de_válvula Masacre_de_Glencoe Psalydolytta_substrigata Marco_Melandri Luba_Shumeiko Probot Pseudomystus_moeschii Los_hermanos_Reyes Ptolomeo_V Marco_Emilio_Lepido_(cónsul_78_a._C.) Marc_Basseng Mediterráneo_continentalizado Meaño_(Pontevedra) Mancomunidad_Valle_de_los_Rios_Alhama-Fardes Provincia_de_plovdiv Martin_Duffó Manganosita Google_Chromecast Maldición_del_ganador Loudon's_Hortus_Britannicus Microbiólogo Melyssa_Ford Marrha Miles_"Tails"_Prower Mahmud_al-Muntasir Martin_Emilio_"Cochise"_Rodriguez Marko_Krivokapić Manuel_Luis_González_Allende Marcación_(lingüística) Luis_Galiana_y_Cervera Marquesado_de_Cardenas_de_Montehermoso

html map