Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Roberto_Carlos_(Brasil) Tøgdrápa Georgios_Kolettis Relatos_de_una_intriga Municipio_de_Ninnescah_(condado_de_Cowley,_Kansas) SQL_server Fuerzas_de_paz_de_las_naciones_unidas Tríkala_(unidad_periférica) In_Society Indicativo_(aerolínea) Río_Pease Roselle_(Illinois) Gabriel_de_Vallseca Germanicus Romina_Parraguirre Rock_gótico Trébol_rastrero_blanco UOCRA Municipio_de_Grove Reinas_de_Espana Túnel_de_la_Albula Gargya Iglesia_de_Santiago_(Medina_de_Rioseco) Ultimate_(album_de_Pet_Shop_Boys) Municipalidad_de_Resen Giovanni_Gagini Tángara_de_garganta_rufa Giulio_Falcone Roura_Oxandaberro Fronton_de_Talamone Gobernantes_de_la_Republica_Dominicana Retamozo Imad_ad-Din_Atabeg_Zengi Tullidos,_bastardos_y_cosas_rotas Revolución_alemana_de_1918 General_San_Martín Trypherus_fenderi Ganadores_del_Súper_Tazon Municipio_de_Ida_(condado_de_Douglas,_Minnesota) STOP_error Twist_of_Fate_(lucha_libre) Municipio_Zamora Muros_de_Nalon_(parroquia) Municipio_Magdalena_(Veracruz) Usos_de_los_vegetales Rhagoditta_nigra Río_Grande_(Castilla_y_Leon) Glendo Upper_Exeter_(Pensilvania) Inseminación_artificial Glipa_formosana_laterufa Iglesia_Husita_Checa Udo_Bölts Universidad_Anáhuac_de_Xalapa SV_Victory_Boys

html map