Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Universidad_de_Roma Gia_Farrell Iglesia_de_la_Merced_(San_Miguel_de_Tucumán) Rome_(Iowa) Municipio_Romulo_Gallegos_(Apure_Venezuela) Research_In_Motion Municipio_de_Hampshire_(condado_de_Kane,_Illinois) Glycine_javanica Revolución_de_Julio_de_1830 Musculo_pterigoideo_lateral Muramasa:_The_Demon_Blade Tángara_careto_dorado Uñas_de_león Río_Manyc Roziers_Saint_Georges Ruta_CH-257 Inmigracion_iraní_en_México Municipalidad_de_sala Rio_Neuquén Richard_Weston Municipio_de_Ozark_(condado_de_Lawrence,_Misuri) Independencia_financiera Gianni_López Rose_Mylett_Rose Geo-valla V10 Iglesia_de_Santa_María_(Marquina-Jemein) Municipio_de_Mendota_(condado_de_LaSalle,_Illinois) UGAB Municipio_de_Cussewago_(condado_de_Crawford,_Pensilvania) Royer_Collard Goaty Frente_Democrático_por_la_Liberación_Palestina Gertrudis_(nombre) Municipio_de_Roome_(condado_de_Polk,_Minnesota) Tremblay-en-France_Handball Glory_to_the_Brave Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Asuncion_(La_Almunia_de_Dona_Godina) Municipio_de_Vernon_(condado_de_Beadle,_Dakota_del_Sur) Imagina_(álbum) Genay_(Cote_d'Or) Indios_Verdes_(estacion_de_Metrobús) Relación_intransitiva Río_Tubá Ignace_Lepp Rugrats:_La_pelicula_-_Aventuras_en_panales Rotebro Fyodor_Volkov Iglesia_de_Santa_María_de_Junco Renta_de_poblacion Geometria_esferica Gaspard_de_Coligny Inobulbum Rosa_Crux Infanta_Sofía

html map