Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ringo Georges_Biet Ricardo_Garcia_Lopez Murillo_El_Fruto Municipio_de_Orient_(condado_de_Adair,_Iowa) Gezira Urunuela Iglesia_de_San_Martín_Obispo Rio_eyach Fuerza_Aerea_de_Portugal Rotundabaloghia_baloghioides Inauguración_presidencial_de_Barack_Obama Gimnasta_deportiva Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Asuncion_(Denia) Unión_Patriótica_de_Kurdistán Union_Sportive_de_Ouagadougou Municipio_de_Western_(Dakota_del_Norte) Municipio_de_Midland_(condado_de_Gage,_Nebraska) Richard_Serrel True_Colors_Tour_2008 Gazella_cuvieri Ricky_van_Wolfswinkel Ururu_Tsumugiya Rocky_King,_Inside_Detective Roberto_Orci Gilly_les-Cîteaux Glissando Gibbaria_bicolor Germán_Conti Municipio_de_Dash_(Dakota_del_Norte) Gippsland Ilex_purpurea V0832_Cygni Imogene_Coca Germanano Trudy_Inst._Bot._Akad._Nauk_Kazakhsk._S._S._R. Union_Social_Democrata_Espanola Sabanetas_(Ponce) Ruta_del_Distrito_de_Columbia_295 Fábio_Aurelio_Rodrigues Fuerza_Aerea_Checa Municipio_de_Medora_(condado_de_Reno,_Kansas) Tricarboxilico Rhacophorus_everetti Galictis Gerald_Oiaka Frente_Marxista_Valenciano Urus-Martán Frontera_luso-espanola Ganbare_Goemon:_Uchuu_Kaizoku_Akogingu Glaciación_de_Günz Sabana_Larga_(San_José_de_Ocoa) Giro_del_Sol_San_Juan Republica_Popular_China_y_la_UE Rockbox

html map