Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tensión_(mecánica) Sao_Romão_de_Aregos The_Seatbelts Theocracy_(banda) Tais_Araujo Sociedad_de_Clasificación Séptimo_día_(programa_de_TV_de_Colombia) The_Adventure_of_the_Golden_Pince-Nez Saint_Hippolyte_(Doubs) Taholah_(Washington) Sócrates_de_Constantinopla Tercera_División_de_España_1981/82_(Grupo_XII) Socket_AM2 Saint_Felix_(Charente_Maritimo) Selección_de_Hockey_hierba_de_Espana Tipificación_multilocus_de_secuencias Times_Square_42nd_Street_(New_York_City_Subway) Selva_Tamarac Telescopio_XO Sociedad_Catalana_de_Economía Santa_Cruz_(Mieres) Scilla_hyacinthoides Sindrome_de_reye Saint-Generoux Sintesis_de_Wöhler Santo_Domingo_Tehuantepec_(Oaxaca) Territorio_de_la_Capital_Australiana Teatro_Manoel Torneo_de_Berlin TNSO Sentido_(percepcion) Tarcos The_heart_of_juliet_jones Sandra_Oh Starfish Spellbound_(desambiguación) Superstition_(canción) Sarah_Jessica_Parker Serie_A_(Italia)_1982/83 Tabla_periodica_de_Mendelejev Thorkel_Farserk Tragium Sistema_genital_masculino Sesa-sai_Visnú Saint-Julien-de-Bourdeilles Tecnologia_adecuada Scottish_National_League Togo_en_los_Juegos_Olimpicos Saint-Andre-de-Bueges Toshima_(villa_Tokio) Sidelifter Santiago,_nuevo_leon Sao_Pedro_de_France Terror_Rojo_en_Espana Sapoti

html map