Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cereza_ampollar Bocayuva Bacante Bethencourt_sur-Mer Beth_orton Bolsa_del_pastor Berthold_Viertel Cerro_Autana Baltasar_alamos_de_barrientos Banco_de_la_República_Oriental_del_Uruguay_(Casa_Matriz) Boykin_(Carolina_del_Sur) Bell_AH_1Z_Viper Baptisterio_de_Pisa Braulio_Moyano Ceroctis_curtipennis Barrio_de_Zaidin_Vergeles Bossuet Basilica_de_Nuestra_Senora_de_La_Vang Baumstown_(Pensilvania) Benoît_pedretti Boquete_de_Alico Casa_del_reloj Cantón_de_Lagny_sur_Marne Bell_ARH-70_Arapaho Centro_de_Lengua,_Arte_y_Literatura_Indígena_(Chiapas,_México) Campeonato_Alemán_de_Fútbol_1957 Bonapartea_filamentosa Bloqueo_de_rama_izquierda_del_haz_de_His Buenos_Días,_Perú Batman:_año_uno_(película) Burbridge_(Luisiana) Brecol Cadera_Flotante CELALI Cantón_de_Villiers-Saint-Georges Caspar_Weinberger Cayo_Valerio_Maximino_Daya Chakra Carpha Ceré_la-Ronde Balanus_perforatus Beardsley_(Minnesota) Bauchstecherle Batalla_de_Haugsnes Campeonato_Mundial_de_Boxeo_Amateur_de_1982 Bastón_de_mando Biblioteca_nacional_de_la_república_argentina BTR-T Big_Hole_(desambiguación) Busto_de_San_Pedro_apostol_Ayerbe Betonica_glabriflora Cantidad_de_nutrientes_recomendada Billy_Murcia Challenger_de_Rio_de_Janeiro_2012 Cenate_Sopra

html map