Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Crimen_ecologico D15A5 Amarillo_(película) Denominación_de_variable EC_Santo_Andre Alexis_Amanatidis Distribución_uniforme_continua Década_de_1810 Desesperacion_(novela) Cuatro_sentencias_de_muerte Edad_Media_española Deportivo_Walter_Ferreti Detective_privado Cria_de_ave Cylindropuntia_humahuacana Amplifiki Cooperativa_agraria Doris_Kearns_Goodwin Economia_de_bambú César_Uceda_Vera Departamento_de_Transporte_y_Carreteras_de_Arkansas Cruel_Sister Dia_de_los_Engañados Crema_de_ensaladas All_Star_Game_de_la_NBA_1985 Amaryllis_cybister Dominio_de_nivel_superior_geografico Crystalairs Cuarenta_y_ocho Distrito_electoral_de_South_Sheridan_(condado_de_Sheridan,_Nebraska) Amphilius_laticaudatus Diario_La_Opinion_(Pergamino) Coryphantha_pycnacantha Craponne Corteza_de_azúcar Copa_de_Campeones_de_Europa_1973_74 Cristián_Suárez Aleurotrachelus_obscurus Amatlan_(buque_petrolero) EYKA Cuevas_de_el_cogul Always... Defensa_(Fútbol) Alexandre_Boreau Cyperus_esculentus_forma_evolutus Economía_de_la_ciudad_de_León Cooperativa_de_consumo Derecho_Constitucional_Procesal Domicia_Longina Amputación Aliaxandra_Herasimenia Cézy Dante_Linyera Dinastía_arsacida Discus_marmorensis

html map