Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pituriaspida Nebulosa_Esquimal O_Araño Pemba_South Par_trenzado Pereskia_aculeata_f._rubescens NBA_Live_2006 Ovis_orientalis_orientalis Oakland_Coliseum_Arena Pablo_Garcia_Baena Objeto_Messier_76 Plectrypops_retrospinis Pequeña_Copa_del_Mundo_de_Clubes_1954 Ortiz_de_Zárate Nicolas_Martinez_Fontes_(hijo) Pitta_brachyura Oron_(desambiguacion) Polexima_laevipennis Panaji Máximo_Pontifice Philippe_decouflé Panini_Manga Plaza_de_los_Héroes_Nacionales_(Malasia) ONUSIDA Opera_de_Lviv Partido_socialdemocrata_aleman Picea_hudsonia Paseo_Sagrera Nea_Ionia Nueva_busqueda_del_Jesus_histórico Neumáticos_de_lluvia Post_colonialismo Optimización_de_nube_de_partículas Osteitis_fibrosa Pelicula_de_terror Poder_(internacional) Ninazu Petropavlovsk_de_Kamchatka Orden_de_Juan_Pablo_Duarte Pablo_Longueira Náhuatl_central_alto Paul_Reynaud Organizacion_territorial_de_America Mustela_erminea_streatori Natalie_Portman Parc_du_Grand-Blottereau Platípodos Palentina Pallenis_spinosa_subsp._aurea Osio_Sotto Paraechinus_nudiventris Oleg_Romanov Pontiac_G5 Pabellon_auricular Parque_natural_de_la_Dehesa_del_Moncayo

html map