Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tom_(desambiguación) Theodore_DiBiase_Jr Scott_Smith_(activista) Sorghum_halepense Sinodal_de_aguilafuente Sellos_de_Espana_en_2006 Sempere_(desambiguacion) TRE Super_Junior_K_R_Y Sector_3_de_Getafe Tim_powers Storckensohn Tegretol Sociopatía Tic_tac_(álbum_de_Enanitos_Verdes) The_Jackson_5_Christmas_Album Too_legit_to_quit Santa_Maria_de_Redondo Segunda_Revolucion_Industrial San_Miguel_del_Robledo_(Salamanca) Torneo_de_Núremberg South_La_Paloma_(Texas) Sistema_acusatorio_adversarial_en_Mexico Torre_Gobernacion Transporte_en_el_Antiguo_Egipto Transports_Publics_Fribourgeois Sutura_esfenocigomática The_Mysteries_of_Udolpho Servicio_Nacional_de_Pesca_(Chile) Store_Koldewey Severino_Pereira Secuencia_del_rey_wen Sinfonía_n.º_2_(Prokófiev) Strictly_4_My_N_I_G_G.A.Z. Tenis_en_Chile Theatre_District Thrinax_argentea Saint_Jacques_de-la-Lande Soul_Deep Socket_2 Sempervivum_annum Silicon_on_insulator Saint_Denis-sur-Loire Saint-Laon Throh Tomas_Lawson The_machinery_of_freedom Tetsuwan_Birdy_Birdy_the_Mighty Salmo_cagoara San_Andrés_del_Rabanedo Tonati Saint-Julien-près-Bort Suramericano_de_Natacion_de_2004-_4x100_m._Combinado_Femenino Shiita Trachydoras_nattereri

html map