Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hector_Fabián_Ramírez Habenaria_cynosorchidacea Autarito Gylippus_caucasicus_koenigi Aniceto_de_Castro_Albarrán Ataçir Antonio_Mondejar_Ortuno Higuera_junto_a_Aracena Astarté Ascoglottis Hésperis Mirni_(óblast_de_Arjángelsk) Montoliu_de_Cervera Homosexualidad_en_iraq Hermosillo_(Mexico) Heteropicnosis Atributo_sísmico Antonio_Gonzalez_"El_Pescaílla" Horacio_O'Connor HERC5 Hnat_Stefaniv Monumento_al_Bombero Guy_de_Montfort Anos_1240 Highland_Heights_(Ohio) Ideologia_de_Hezbolá Asbjorn_Kristinsson_Morthens HomePage Arte_de_la_Edad_Antigua Haucourt-en-Cambrésis Hermandad_de_la_Oración_en_el_Huerto_(Baeza) Avenida_Elder_(linea_Pelham) Hinchada_del_Club_Nacional_de_Fútbol Mortadelo_y_Filemon_El_profeta_Jeremías Mitridate_re_di_Ponto Asociacion_de_Futbol_del_Guayas Asno_de_raza_Lucena Ibon_de_Tebarray Mons_(Puy-de-Dome) Idioma_Istrorumano Gumenica Hjalmar_Horace_Greeley_Schacht Hipotesis_del_ARN_mundial Muelto Apio_(desambiguacion) Andrew_Scott_Waugh Hermipe_(satelite) Horacio_Podesta Mordella_roeri Anos_1450_a._C. I_Sínodo_de_Ancud Hidalgo Andre_Prudhommeaux Anethum_sowa Asociación_Mundial_de_las_Guias_Scouts

html map