Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cebá Bill_Castro Blackwell_Island_Light Chamaedorea_elegans_var_angustifolia CSNY_Déja_Vu Breyten_Breytenbach Centrochthonius_koslovi Buriakhop Bryobium_hyacinthoides Calandria_negra Benahoare Bombilidos Casi_un_cuento_de_hadas Año_395 Buergerita Año_1627 Baños_de_Zeuxippos Carnaval_de_Carupano Bradypodion_taeniabronchum Bakari_Koné Chapeau_(desambiguación) Castanopsis_concinna Calochortoideae Bayán_Persa Biesles Berenguela_de_León_y_Castilla Cartaxo CarPlay Cardo_barbero Baronía_de_Mascalbó Centauropsis Campeonato_de_España_de_Ciclismo_en_Ruta_2009 Bremgarten_bei_Bern Bergen Campeonato_Mundial_de_Esquí_Nórdico_2013_–_Trampolín_normal_individual_femenino Cerisy_la-Foret Cantar_de_las_Huestes_de_Igor Calipso_(luna) Brock_(Pokemon) Basilichthys Base_Aerea_Vicecomodoro_Marambio Cangas_de_Onís_(parroquia) CYYT Cesar_Jimenez Canton_de_Issoudun_Nord Azúcar_edulcorante Chaerephon_bemmeleni Cazón_Picudo_Gris Carolina_Darías_Sansebastián Bos_grunniens Cerezo_ácido Carnaval_en_la_Argentina Belleneuve Cadena_polipeptidica Chamberia

html map