Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Julio_de_1942 Jully-les-Buxy Kawanishi_E7K Jesús_Urríos_Pérez Keroro_Gunsō Joxe_Iriarte Ligas_locales_de_fútbol_de_la_Argentina Literatura_sueca_de_Finlandia La_vida_en_un_hilo_(obra_de_teatro) Krishnarajpet Jean-Francois_de_La_Perouse Licenciatura_en_Ciencias_en_Salud_Pública Jean_Baptiste_Rey Lesley_Selander Judd_Apatow Jesus_Rodriguez_Almeida Laboratorios_de_Biotecnología_Richards Krasnosélskoye_(Krasnodar) Juana_de_Valois_condesa_de_Henao Jose_Ramon_Gimenez_Corbaton Lenguas_sudánicas_centrales_orientales Las_Herrerías_(Cuevas_del_Almanzora) Jose_Maria_Martínez_Val_Penalosa Jose_Angel_Tapia_Garrido KMKE Libano_(pelicula) J_Horror Jacob_Joseph_Winterl La_Anunciación_(Fra_Angelico,_Madrid) Linea_equilibrada_de_audio Juegos_Olímpicos_de_1944 Jaltocán Juan_Tanca_Marengo Introspectiva_(álbum) José_Eduardo_Derbez Internacionalismo Juan_Manuel_Cagigal_y_Odoardo Jose_Bolaños Interaccion_Electromagnetica Java_Occidental Licencia_Publica_de_Mozilla Jeroni_Alberti Itatiba_do_sul Izquierda_Unida_Los_Verdes_Convocatoria_por_Andalucía Istiodactylidae Kerkis Jose_María_Justo_Cos_y_Macho Led_Zeppelin_I Jasarum Las_dos_torres_(desambiguación) Jardín_Botanico_de_Plantas_Medicinales Introversion Kirku-k Julio_García_de_la_Peña_Oller Jose_María_Gironella

html map