Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Obligaciones_(banda) Organización_para_la_Liberación_de_Palestina_(OLP) NGC_26 North_Woodmere_(Nueva_York) Pico_de_Malpaso Plan_de_Chiapas_Libre Philipp_Arlanibäus Noirmoutier-en-l'Île Podocnemis_lewyana Percepción_de_profundidad Musulmanes_sunni Nudochernes_leleupi Pelosi Paroplapoderus_tristoides Physocalymma_floridum Ophthalmolepis_lineolata Par_8º Polymorphidae Oeonia_erostris Museumsinsel_(Berlin) Planeamiento_según_Round_Robin Phyllanthus_flueggeiformis Ole_Olsen Patrimonio_de_la_Humanidad_en_America Nicalo Next_Generation_Bomber Paroissien Nõmme Negroide Phymatapoderus_euflavimanus Pelota_valenciana Orquídeas_endemicas_del_Perú Nordh. Peñalba_de_Castro Pasarela_de_delicias Método_delta Paul_Kummer Oxycopis_dietrichi Numeración_etrusca Parra_silvestre Noblella_peruviana O_D_E.P.A. Piraña_(película) Poesía_homoerótica_hispanoárabe Pisanio Pavel_Nyakhaychyk Odontotrypes_haba Oscar_Javier_Garcia_Burón Paseo_Colón_(Buenos_Aires) Partido_Liberal_Progresista_(Chile) Ottomar_Anschütz Panecillo_de_San_Anton Otsu Perú_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Barcelona_1992 Nodo50

html map