Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Trilogía_de_Matrix Inigo_Dominguez_Durán Respiro_(película) Museo_Extremeno_e_Iberoamericano_de_Arte_Contemporáneo Reserva_Biologica_Huilo_Huilo Fócide_(unidad_periférica) GOSAT Municipio_Obispo_Ramos_de_Lora_(Mérida,_Venezuela) Richard_Olivares Union_cívica_(canción) Trinomys Riudecañas SBTVD Rock_And_Roll_Over Gimnasio_(Antigua_Grecia) Reino_vegetal Rhizophoraceae Ruso_Balt Tumba_de_los_escipiones Rio_Antonio_Mavuba Ingenieria_de_elevación Giga-año Municipio_de_Greenfield_(condado_de_Elk,_Kansas) Respeto Rock_del_Perú GeForce_7 Fundación_y_colonización_de_Pucallpa Round_leaved_Restharrow Municipalidades_en_Filipinas Revolución_alemana SLC_Punk Relacion_estructura_actividad Municipio_de_Merritt_(condado_de_Bay,_Míchigan) República_Federativa_Socialista_Sovietica_de_Transcaucasia Routier Murray_Walker Game_master Uwe_Blab Iglesia_Católica_de_la_Transfiguración_(Manhattan) Giora_Spiegel Independence_(Misuri) Roversio_Rodrigues_de_Barros Innato Ilustración_en_España Revolución_de_enero_de_1933 Uzbeko_(etnia) Imperio_latino Roberto_II_Sanseverino Un_puente_demasiado_lejos Sabahudin_Bilalovic Turrell_(Arkansas) Riba_roja_de_Turia_(Valencia) Giannis_Taralidis Ricardo_David_Páez Rizoma_(botanica)

html map