Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anos_2880 Aratispi Honey_Estrella Anemia_de_Blackfan_Diamond Hubertia Andre_Leducq Ascocleinetia Morphnus_guianensis Anacleto_Jiménez Arlandria_(canción) Motorola_6800 Auxilium_Torino Avion_de_aerolinea Guardabarreras Anemarrhenaceae Arquidiocesis_de_Westminster Motores_de_búsqueda Mini_espias_2_La_isla_de_los_suenos_perdidos Monay Arraya_Maestu_(Álava) Arenberg Mitos,_crónicas_del_amor_descartable Monumentos_de_Sevilla Aulnay-l'Aître Asperugo_vulgar Areas_de_safari_de_Sapi_y_de_Chewore Mono_carayá Asociación_Deportiva_America_Panama Mountain_Mesa Harivamsha Ashurbanippal Anhui Asociación_de_futbol_de_irlanda Moshé_Katsav Moncholi Grupo_de_Rio Ibéride Aras_(Navarra) Mother_Earth_(álbum_de_Within_Temptation) Autódromo_Parque_de_la_Velocidad Here_I_Am_(canción) Monumento_a_Taras_Shevchenko_(Buenos_Aires) Araucariales Mucbil_pollo Mortadelo_y_Filemon_¡Silencio,_se_rueda! Grupo_de_Sphenoeacus Arlequín_y_Colombina Montferrand-du-Périgord Miquel_Duran Antoni_Piza Applewood Andrés_Matías_de_Pez_y_Malzárraga ISO_3166-2_GQ Anticipación_(genética) Hernán_Lavín_Cerda

html map