Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Código_Civil_chileno Cúa_de_frente_roja Dani_Klein Aloe_saponaria Delito_de_acción_privada Denise_Frossard Alestes_schoutedeni Amaranthus_chlorostachys_var._aculeata Alonso_Vargas_y_Abarca Coorporación_de_Deportes_de_Peñalolén Algoritmo_de_De_Casteljau Decisión Cracca_hirsuta Downingtown_(Pensilvania) Desmon_Farmer Cromwell_(Oklahoma) Earswick_(Yorkshire_del_Norte) Drosera_ferruginea Cultura_de_Vanuatu Corte_Electoral Danza_de_las_espadas_de_Cabezas_Rubias Amigos_salvajes Dialecto_del_castellano_en_Filipinas Creagrutus_mucipu Danglas_(Abra) Distrito_de_Requena Dolicek Cuco_lagartero_jamaiquino All-Pro_Basketball Aliso_japones Correos_de_Espana Dasiuroformes Dauresia Disdéridos Deposición_del_cuerpo_del_Salvador_en_el_santo_sepulcro Alonso_Diaz Cronología_(álbum_de_Crucis) Desastre_de_Ramstein Coptopteryx_viridis Cypripedium_tibeticum Division_Suroeste_(NBA) Costa_de_Granada Ectactolpium_schultzei Alta_Verapaz Amiloidosis_heredofamiliar Derecho_al_aborto Cámara_de_simulación_de_altitud Alteracion_(musica) Daphne_collina Dobersberg Cuarteto_de_cuerda Aleurocanthus_nigricans Ecos_de_Jatibonico Alexander_Slidell_Mackenzie Crisis_politica_de_1808_en_Mexico

html map