Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Banco_azteca Campo_(sierra_de_Ayllón) Brunéi_DPMM_FC Cementerio_de_chauchilla Catedral_de_Calama Benjamín_Solis_Menéndez Centesimo_Noveno_Congreso_de_los_Estados_Unidos Bad_essen Centro_de_Natación_M-86 Bactris_rivularis Baien_Miura Carlos_Vázquez_Cruz Carlos_Rovirosa Calycanthus Bajo_egipto Campaña_de_África_del_Norte Cantón_de_Castelnau-Magnoac Biblioteca_nacional_de_portugal Caso_Terán Bulbine_graminea Beloit_(condado_de_Rock,_Wisconsin) Ceredueña Betz-le-château Bandera_(relaciones_públicas) Calimaco_de_Cirene Bournea Chagropanga Byersville Calle_Simpson_(linea_White_Plains_Road) Cantón_de_Besse-sur-Issole Canal_12_(Uruguay) Cana! Bodianus_macrognathos Barrio_Santa_Isabel Calle_H_(linea_Azul) Bellver_de_cerdaña Bomba_de_relojeria C.M.D. Berville_(sena_marítimo) Biomagnetismo Cactus_(Texas) Bizarri Bandera_del_estado_bolivariano_de_miranda Biton_adamanteus_adamanteus Central_(Alaska) Bastet Centros_clandestinos_de_detención Campeonato_Italiano_de_Fútbol_1906 Brora_Rangers Carlos_Reynoso Baobabus_digitata Canna_eximia Cara_Sucia_(Sitio_arqueológico_de_El_Salvador) Borda_(edificio) Carlos_Martínez_Gorriaran

html map