Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hermione_corcyrensis Heinrich_Oster Hermenches Hydrangea_macrocarpa Historieta_de_terror_gótico Artrocentesis Guaguancó Hear_my_plea Haworthia_reinwardtii_var._valida Historia_y_Desarrollo_del_Biotren Hermanos_Cristianos André_Le_Notre Anser_indicus Azerbayan Hypselobarbus_curmuca Ashanti_(region) Hélice_de_colageno Horace_E._F._Slughorn Grupo_(matemáticas) Gymnogeophagus_caaguazuensis Anastasio_vives_de_rocamora Monedas_conmemorativas_de_2€ Aphyosemion_celiae Gustav_Hegi Mohammedan_S._C._Kolkata He_162_Salamander Astronidium_robustum Ap_2 Hapalla Antigona_(asteroide) Antonio_Prieto_(cantante) Hraudung Arterias_lumbares_inferiores Astral_weeks_live_at_the_hollywood_bowl Arteria_femoralis Montaren-et-Saint-Mediers I_Am_the_Dance_Commander_+_I_Command_You_to_Dance:_The_Remix_Album Asamblea_de_Murcia Gurltia Antonio_D_Olano Montmain_(Sena_Maritimo) Historia_de_la_Catedral-Basílica_de_Nuestra_Senora_del_Pilar_de_Zaragoza Mordellistena_borogolensis Andes_virus Guy_de_Rothschild Hornell Habsburgos_de_Viena Andrea_Boscoli Archives_des_Sciences_Physiques_et_Naturelles Halcyon_badia Anthelephila_menieri Muletrain_(EP) Grilled_Cheese_Records Guerra_entre_la_Confederacion_Peru_Boliviana_y_Chile Guiri_Góvardhan

html map