Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ersen_Martin España_en_la_Eurocopa_2008 Fernando_de_Zárate_(gobernador) Elecciones_generales_de_Bangladés_de_1988 Escuela_de_Ingeniería_Industrial_de_la_Universidad_de_Vigo Falling_in_Between_Tour Erodiophyllum El_genio_alegre Formación_continua Fl._Tarn_Garonne Escuela_Universitaria_de_Óptica_(Universidad_Complutense_de_Madrid) Etheostoma_chuckwachatte Episodios_de_Jericho Fausto_Ruíz Escuela_Universitaria_de_Ingeniería_Tecnica_de_Obras_Públicas_de_Madrid El_Barco_de_Valdeorras_(Orense) El_Espanoleto Ermita_de_San_Vicente_Ferrer_(Onda) El_Secreto Estética_del_Císter Estadio_Castelão Elección_del_líder_del_Partido_Democrático_de_Japón_de_2011 Emilio_Ognénovich Edward_Pearce Encaminamiento_jerarquico Frances_Bonker Fidel_Gabriel_Villanueva_Rivero Empanada_de_atún Fabio_Luisi Esprínter Estación_de_Trofa_(antigua) El_Fumador Fiordo_de_tay Erbil_(provincia) Emirates_SkyCargo Enlace_dipolo_permanente El_Conquistador_(91_3) Eugen_Bolz Escudo_de_Sudán_del_Sur Francisco_Solano_López_(desambiguación) Estaciones_de_radio_en_el_estado_de_Oaxaca Fermín_IV Esto_no_tiene_nombre Fermín_Caballero Estado_Huasteco Francisco_Luis_de_Borbon-Conti Fieldsboro_(Nueva_Jersey) Eumorphus_fryanus_fryanus Equilibrista Fortunata_Garcia_de_Garcia Elena_Ballesteros Fila_(base_de_datos) El_hip_y_el_hop_show Espatula_(desambiguacion) Fitóftora

html map