Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Too_Long_in_Exile Sudamericano_de_Rugby_M21_1999 Sturmia_bituberculata Sueño_de_Libertad Tenazas Sainte-Christie Sócrates_Rizzo Staurotypus_triporcatus Sistemas_Operativos Sistema_hoplitico Santo_Domingo_(ciudad,_Republica_Dominicana) Semirraya Stu_Macher Señorita_Atlántico Styloglossum Tesoro_de_Cheste Styrax_pentlandianus Thomomys_bottae Salome_Jimenez Santuario_de_la_divina_misericordia_de_cracovia Sankt_Stephan Thorarensen Theloderma_kwangsiensis Taipidon_marquesana Torrelameu Transformers:_Cybertron Something_to_Believe_In_(Ramones_song) Spin_Doctors Samarugo_(Villalba) Selección_hongkonés_de_fútbol Samaniego_(Álava) Saint-Ouen-de-Mimbré Tierra_Colorada,_Cuajinicuilapa,_Guerrero Taitō,_Tokyo Susceptibilidad_magnetica Swansea_City_A.F.C. Teléfonos_con_cámara Seleccion_de_fútbol_de_Singapur Santo_Quintino Santuario_de_Guadalupe_de_Chihuahua Teatro_Novedades_de_Madrid Shape_of_Despair Solanum_heteracanthum Selenium Taula_de_Canvis_i_Deposits Saint_More Salon_del_Automovil_de_Los_Angeles Selección_de_fútbol_de_Reunión Tomoderus_wallacei Santa_Marinha_de_Oriz Sociates Sala_de_conciertos_de_Dzintari Saint-Meen-le-Grand Sergei_Prokófiev Temporada_1979_del_Campeonato_de_España_de_Rally

html map