Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Julius_Satinsky José_Ángel_Cordoba_Villalobos La_Paz_Baja_California_Sur Johan_Huizinga La_boa La_Chapelle-Vicomtesse Jose_Luis_Lozano Lawrence_Durrell Le_Bessat Joaquin_Vargas Isla_Bowen Kodak_Theater Isla_de_marchi Las_Horas_(álbum) Jardin_Botánico_del_Bou Laura_Leggett_Linney Jorge_Enrique J_C_Penney_Company,_Inc La_tía_Cato Juan_de_Flores Juan_Jose_Garcia_Granero Lenguas_muskogeanas Isopleta Leptanthus Liga_Premier_de_Armenia_2010 Jorge_Pedraza_Gutierrez Kazimierz_I_Odnowiciel Iténez Jornada_de_Mazalquivir La_Correspondencia_de_España Juan_José_Güemes_Barrios Las_Snares Isla_Sverdrup Jacinto_Ruiz Irlbachia_caerulescens Lance! Lanthanotus_borneensis José_Bonifácio_de_Andrada_e_Silva Kishanganj Kochira_Katsushika_ku_Kameari_Koen_mae_Hashutsujo Krestanska_a_demokraticka_unie_Ceskoslovenska_strana_lidová La_Batalla_de_Vitoria Jean-Baptiste_Troppman La_Rondilla Juan_IV_de_Portugal Joseph_pitton_de_tournefort Julio_de_1953 La_orquesta_del_Titanic Juego_de_arcade Jhonatan_Román_Zapata Javier_Perianes Libro_de_la_Sabiduría_de_Salomon Islas_Santa_Elena John_Young Larissa_del_Mar_Fiallo_Scanlon_Cabrera

html map