Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Isobol LTU-arena Kiko_Amat Inverness_(Montana) Interstate_8 Juan_Muñiz_Zapico Islaya Jagdpanzer_IV Isaac_Peral_(S-81) Jardín_Botanico_de_Łódz Jericho_(Vermont) La_Cellette_(Puy_de_Dôme) Ka_Ata-Killa Jump_Up Jared_S._Gilmore Islamofobas La_Due_(Misuri) Lemas_franquistas Laura_Esquivel_(desambiguación) Ippon Juan_Rodríguez_de_la_Camara La_Tierra_Purpurea Josep_María_Guzman_Cañas Laguna_de_los_Cerros Interfaz_Gráfica Lindsay_Daenen Jose_Arturo_Castellanos Katherine_jenkins Liguilla_Pre-Libertadores_(Chile)_1976 Jaime_carcamo_noriega Leroy_Winfield Interglacial_Günz-Mindel Lapas_(Torres_Novas) Juan_Oropeza_Riera Iselma_quadrimaculata_nigra Laundry_Service_Washed_&_Dried Leyes_de_Alemania Jalisco_Open Liliuokalani_de_Hawai Linea_7_de_TMB Jose_Herrera Jamie_Ashdown Kot_Bhai Legislación_sobre_el_aborto_en_el_mundo La_Bastida_de_Bellera Larga_Vista Licenciatura_en_Organización_Industrial Jose_García_Sinériz Kwadendamme La_murga Joseph_François_Joindy Islandia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Verano_1996 Jouy-les-Reims La_bella_Jardinera Leibstandarte_Adolf_Hitler

html map