Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Clasificacion_de_Concacaf_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2006 Victoria_Zangaro Clave_Uno_Medicos_en_alerta XIX_Festival_Internacional_de_la_Canción_de_Vina_del_Mar Chungcheong_del_sur Constantin_Costa_Gavras Administracion_de_Servicios_Atmosféricos,_Geofísicos_y_Astronomicos_de_Filipinas Vauchelles_lès_Authie Zitorada Warhammer_fantasia Abraham_González_Uyeda Constitución_de_la_Provincia_de_Entre_Ríos Yuxtaposición_(ontología) Alberto_Agapito Condado_de_Campbell_(Kentucky) Che_Guevara_(pelicula_de_2005) Conspiracion_de_Manuel_Gual_y_Jose_María_Espana Adebayo_Faleti Alamo_Gordo ASIAN_KUNG-FU_GENERATION Yakov_Pérelman Constandinos_Cavafis Al_Ahly_Amman Album_B_(Goya) Víktor_But Albières Circunscripcion_electoral_de_Almeria William_Hastings Cleveland_Barons Compañía_Danesa_de_las_Indias_Occidentales Conde_de_Egara Agnes_de_Glasgow Constanza_Moreira Cimifuga Cofradia_de_la_Virgen_de_la_Piedad Chordones Chupícuaro_(Prehispánico) Yucca_tricolor Cine_en_1992 Vespula Aeropuerto_regional_de_manassas Vivir_juntos,_morir_solos_-_Parte_2 Vera_Bilá Come_ye_blessed Clasicismo Consonantes_aproximantes Aeropuerto_de_Kos Citotrofoblasto Acompañada Virreyes_de_la_Nueva_España Vinyols_i_els_Arcs_(Tarragona) Clase_universal Villena_(Alicante) Cinipido A_lama

html map