Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tithymalus_pubescens Suministro_de_electricidad SextaVisión Santa_Maria_della_Versa Stegastes_insularis Tragedy_of_the_commons Tephrocactus Scotozous_dormeri Saint_Christophe-sur-Avre Su_9 Saint_Seiya_Los_Caballeros_del_Zodiaco_The_Sanctuary Torre_de_Don_Miguel_(Caceres) Santa_Bárbara_(Barinas) Sutphin_Boulevard_Archer_Avenue–JFK_(Archer_Avenue_Line) Torilis_japonica Spec_Bot_New_Holland Salvando_Al_Soldado_Ryan Torres_defensivas_de_Cantabria Saint-Léger-des-Aubées Salamanca_(Yucatan) San_Paio Temperatura_crítica Trambelo Sclerotheca Templo_de_Nuku'alofa Sinfonía_n.º_73_(Haydn) Servicio_de_Pesca_y_Vida_Salvaje_de_los_Estados_Unidos Teixeiras The_White_Stripes The_stars_and_stripes_forever Secoya_roja Templo_de_Mangkon_Kamalawat_(Templo_de_Leng_Noei_Yi) Sivaladapinae Sudamericano_Juvenil_B_de_Rugby_2012 Toadette Sabsay_Fernando Still_on_Top_The_Greatest_Hits Taiyō_Whales Scraptia_subparallela Super_Dimentio Segunda_Division_de_Espana_1987/88 Sellosaurus Stephanie_Orue Sindico_de_Agravios_de_la_Comunidad_Valenciana Tomas_Campanella Sonata_para_piano_no_7_(Mozart) Tony_Camonte Saga_Gisla Skofja_Loka Torre_de_los_Molinos_(Palencia) Salmon_común Sublevacion_de_los_Sargentos Tapirus_terrestris_aenigmaticus Saint_Medard_la_Rochette The_Boy_with_No_Name

html map