Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Catasetum_callosum_var._grandiflorum Años_2460 Campana_de_los_Seis_Días Botryopanax Brújula_Mágica Birendra_Krishna_Bhadra Bort-les-Orgues Batalla_de_uchumayo Cape_Ann Batalla_de_san_felix Canton_de_Lauterbourg Cebollín Bessenyei_Gyorgy Campo_Carabobo_(desambiguación) Casa_del_Conde_de_Orizaba Canal_Irtish_Karaganda Caprifolium_dimorphum Benizar Banderas_municipales_de_Lerida Azor_chico_de_Nueva_Bretaña Bandung_Raya Catedral_de_Santa_Maria_de_Jerusalen_(Merida) Babeta_(construcción) Catedral_del_Básquetbol_Chileno Castelvecchio_Calvisio CASD Billy_&_chuck Cercle_d'Études_Architecturales Bugaba Cerdón_(patriarca) Basilica_de_Socanica Blecourt Cespa-Euskadi Carlos_Fuentes_(actor) Carex_atrata_subsp_longistolonifera Brianstorm Bandera_arco_iris Bartolomé_María_de_las_Heras Campaña_alemana_del_Cáucaso Carretera_Norte_Via_Panamericana Birgitta_bremer Biloxi_(parada) Cantón_de_Anglet_Nord Caltha_populago Cessy-les-Bois CENTO Bernardo_moraleda Canton_de_Saint-Etienne-de-Baïgorry Carlos_Hernández_(pelotero) Bohonal_de_Ibor_(Caceres) Canton_de_Saint_Benoît-du-Sault Catalina_ii_de_rusia Benet_Julià_i_Julià Caracarai Carex_gracilis_var._strictifolia

html map