Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Crosbylonia_borealis Amadeo_Ramón_Fernandez_Alvarez Dona_Barbara_(desambiguacion) Diatermancia David_Embé Cristhian_Subero Alpestre Alexandre_Francois_Marie_de_Beauharnais Daniel_Sagüés Alf_(rey) EXO_0748-676 Allén_del_Hoyo Crevecoeur_le-Petit Director_televisivo Cómplices_(dúo) Deuxiéme_Mémoire_sur_les_Résédacées Copa_de_Europa_del_Norte_de_Formula_Renault_2.0 Dracula_(pelicula_de_1931_II) Distrito_Escolar_Independiente_de_Longview Aleurolobus_luci Digitogenina César_Hernández Cápsulas_Fénix Cumbia_Con_Soul Alfredo_Sánchez_(futbolista) Derecho_a_morir_dignamente Amalia_Avia_Pena Dorothea_Veit Denisse_de_Kalaffe Allium_moly_var_bulbilliferum Dinastia_constantiniana Déficit_Congénito_de_Sacarasa-Isomaltasa Copa_Mundial_Sub-20_de_Fútbol_de_2007 Delegación_Álvaro_Obregón Departamento_Presidente_Roque_Sáenz_Peña Diplopappus_amygdalinus Dracaena_nemorosa Dierrey_Saint-Pierre Disregulación_emocional Cueva_de_Mezmayskaya Dioxido_de_titanio Dilios DE_9 Alfa_(misil) Cártel_de_tijuana Durcal_(Granada) Dichosciadium_ranunculaceum Dge-lugs-pa Distrito_de_sunampe Cámara_de_Indias Dianthus_corsicus Daniel_Villalva Dr._Dolittle Altanisa Dual_Play

html map