Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diabolical_Masquerade Edgar_Nahum Cristianismo_postmoderno Diseno_de_la_suspensión_automotriz Derarimus_laticornis Cumhur_Oranci Ammomassilininae Deccan Deep_Blue_(Tokyo_Mew_Mew) Dirección_General_de_Fabricaciones_Militares Distrito_de_aschaffenburg Demi-glace Dona_Galáctica Dougherty_(Iowa) Diego_Lopez_de_Zuniga_(obispo) Distrito_de_canchaque Dendrolagus_lumholtzi Convenio_sobre_Diversidad_Biologica Distrito_de_moyamba Cooperativa_Agricola_y_Lechera_de_La_Union_Limitada Dury_(Paso_de_Calais) Alexa_Lozano Edgar_Bones Almassera_Almacera Diario_Información Duelo_de_Campeones_(Chile) Cruz_Laplana_y_Laguna Cyndi_Lauper_&_Dr._John:_From_Memphis_To_Mardi_Gras Distrito_federal_del_Caucaso_Norte Aleson_(La_Rioja) Coral_(música) DD_Lacertae Alejandro_Segismundo_del_Palatinado-Neoburgo De_bello_Civili Copa_de_España_de_Fútbol_Sala_Femenino_2012 Derechos_Constitucionales_Fundamentales EBX4_-_CD_Singles_Box_Set_4 Cuarteto_Gomez_Carrillo América_Georgina_Ferrera Daniel_Hernandez_Ruiperez Aloysia_chacoensis Easton_(Misuri) Allen_Francis_Gardiner Eanfleda_de_Deira Doctor_eximius Distrito_Unificado_de_San_Leandro Disenador_de_moda Cycloramphidae EBox Dead_End Deportistas_de_Argentina_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Londres_2012 Donato_Bravo_Izquierdo Del_Dunantul Departamento_Nacional_de_Obras_Contra_a_Seca EDDV

html map