Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sicomoro_de_algunos Thomas_Crecquillon Sciophila Saint_Feliu_d'Amont Si_vas_para_chile The_Right_To_Be_Greedy:_Theses_On_The_Practical_Necessity_Of_Demanding_Everything Schweigg Sessinia_stotherti Tecnología_lítica Sonia_Amelio Surf's_Up Safran San_Vicente_del_Mar San_Jeronimo_(Naranjo) Sergéi_Prokudin-Gorski Seleccion_de_rugby_de_España Tara_Lipinski Scraptia_pallescens Sufragio_censatario Sōryū Tetela_del_Volcan Tour_de_Francia_1960 The_Forum_(Inglewood_California) Sao_Filipe Scipión_E.Llona Torralba_del_moral Torneo_de_Guaruja Sistema_Integrado_de_Transporte_Optibus Thevetin Torneo_Clausura_1995_(Argentina) Transbordador_(Ferry) Scott_Smith_(activista) Teucrium_trapezunticum Saussey_(Cote-d'Or) Seleccion_nacional_de_fútbol_de_Kirguistán Santiago_Idígoras_Bilbao Saint_Bonnet_des_Bruyères Sony_Corporation_of_America South_Park_Mas_Grande_Mas_Larga_&_sin_Cortes Teorema_de_la_función_abierta Tratado_del_Prut San_Miguel_de_Piura Teoría_del_elemento_de_pala San_Rafael_(municipio) Secretaría_de_la_Reforma_Agraria_(México) Salve_(Italia) Sinafobránquidos Torneo_Sudamericano_de_Rugby_Juvenil_A_2009 Sergéi_Taneyev Sabor_Amargo_(Rock) Suicide_Season San_Jerónimo_(San_Cristóbal_de_La_Laguna) Tour_generación_RBD_en_vivo_(DVD) Sindrome_obstructivo Sencillos_numero_uno_de_Hot_100_de_2010_(EE.UU.)

html map