Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Revolución_Industrial_en_España Union_civica_(canción) Universidad_brigham_young Goalkeeper Inaki_de_la_Parra Ingenieria_genética_en_humanos Unión_de_la_Libertad Tubuloespina Revolución_de_1990 Unión_Cristiana_Democrática_de_Alemania Sabana_costera_inundada_del_Zambeze Fushigi_Yuugi_Genbu_Kaiden George_Golding_Kennedy Unión_Federal_de_Policía Tropaeolum_majus Municipio_de_Jackson_(condado_de_Huntington,_Indiana) Richard_von_Volkmann Roberto_Rosato Furstenfeldbruck_(distrito) Infantazgo GNOME-DB Genclerbirligi_Spor_Kulübü Giribaldi Municipio_de_Rabbit_Lake Iglesia_del_Rosario_(El_Borge) Ignition_(album) Relación_Tully-Fisher SA-6 Universidad_Petru_Maior_de_Targu_Mures Trichomycterus_vittatus Republica_Catolica_del_Ecuador Fresnedilla General_José_Eduvigis_Díaz Uschi_Obermaier Rialto_(Italia) Uad-_De-Dahab Roberto_Casaux Fundacion_e_imperio General_O'Higgins_(SS_23) Triglochin_palustris Municipio_de_Morris_(condado_de_Stevens,_Minnesota) General_Enrique_Martínez Iglesia_de_la_Purificacion_(Vesolla) Friedrich_Wilhelm_II Régimen_de_bienes_mancomunados Río_Bravo_(Suchitepequez) Tubo_termosifón_bifasico Reserva_regional_de_caza Righelli Impermeable Municipio_de_Cotterell_(condado_de_Dodge,_Nebraska) Germinal_Pierre_Dandelin UPLINK_Y_DOWNLINK Frémeréville-sous-les-Côtes Fulham_F.C.

html map