Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Win_the_race Club_Social_y_Deportivo_Muñiz Colonización_europea_de_las_Americas Acanthopanax_senticosus Wardenia Chema_Jiménez Zervellera Zora_Folley Verbena_triphylla Aderusincertae_eucalypti Cochinilla_(insecto) Vicariato_Apostólico_de_San_Ramón Vino_de_Salta Zumaya_(Guipúzcoa) Y_Fflam Colangiopancreatografía_Retrograda_Endoscópica Valery_Bykovsky Afro_ecuatorianos Cinturon_de_radiacion_de_Van_Allen Yacimiento_arqueologico_del_cementerio_de_Maliaño Alan_S._Trueblood YQY Chlorospingus Codificación_Civil Agosto_de_1957 Conjunto_contable Clavicornaltica_longsheng Aeropuerto_Internacional_Daniel_Oduber Zeuxine_strateumatica_f._rupicola Conjunto_de_instrucciones_x86 WECo Alba_(trovador) Clasificacion_de_CONMEBOL_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1978 Vendeuvre Venezolanos_en_las_Grandes_Ligas_de_Beisbol Constante_de_Hadamard_de_la_Vallee_Poussin Chūgan_Engetsu Abdelmajid_Lakhal Zeiva_Inc Clasificacion_internacional_de_las_enfermedades_del_sueño Complejo_industrial_de_la_mina_de_carbón_de_Zollverein_en_Essen Vuelo_812_de_Air_India Colegio_publico Vangavalanos Afterhours Vital_de_Milan Comarca_del_Asón_Agüera Agricultura_de_conservación Chorvisco Al_Manama Colonna_(desambiguación) Yahualica_de_Gonzalez_Gallo Complejo_enzimatico Afronaumannia_josephinae Vini_sinotoi

html map