Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Republica_Serbia_de_Krajina Gislebertus_de_Autun Municipio_de_Newton_(condado_de_Licking,_Ohio) Genista_legionensis Gang_of_Four_(música) Indalmus_inermipes Murilo_Benício Udo_Voigt UV_EG George_R._R._Martin Municipio_de_Lick_(condado_de_Jackson,_Ohio) Municipio_de_Tilden_(condado_de_Marquette,_Míchigan) Fray_José_de_Sigüenza Glockenspiel Ruben_Gracia_"Cani" Tyuratam Rio_Guadalbullón Galium_aparine_f._vaillantii S._D. Municipio_de_Sand_Prairie Uneac Félix_Castelo Tumba_de_fosa Municipio_de_Brighton_(condado_de_Beaver,_Pensilvania) Georg_Streitberger Tú_(canción_de_Shakira) Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Asunción_(Villanueva_del_Río_Segura) Glavinitsa Rosa_podolica Rio_Segundo Iglesia_de_Jesucristo_de_los_Santos_de_los_Últimos_Días_en_la_Polinesia_Francesa Trofeo_Vince_Lombardi Inmigracion_alemana_en_el_Perú Galium_sieberi Municipio_de_Gibson_(condado_de_Bay,_Míchigan) UNAPA Tunica_dartos Iglesia_de_la_Candelaria_(desambiguación) Geum_salvatoris Genial_Oliver UAZ_Hunter Fuentes_de_Ebro_(Zaragoza) Fruterito_de_garganta_negra Iglesia_presbiteriana_biblica Richard_Curtis Universiada_de_invierno_2013 S_2003_UB313 Trichodium_kitaibelii Municipio_de_Vincennes_(condado_de_Knox,_Indiana) Río_Vrbas Rhaphiodon_vulpinus Rosa_Maria_Diaz_Garcia Fuerza_Aérea_Militar_de_Georgia Union_de_Futbol_de_Kazajistán Reinier_Cornelis_Bakhuizen_van_den_Brink_hijo

html map