Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fuentes_de_Magana Iglesia_de_Nuestra_Señora_del_Sufragio_(Medellin) Genesis_P_Orridge Récords_en_logaritmos_discretos Iglesia_de_Santa_María_(Siurana) Rubión_de_Segorbe Fútbol_de_Bélgica Rosmonda_d'Inghilterra_(Coccia) Gaius_Marius UFC_157 Idrisida Rendición_incondicional Robotico Glorieta_de_Luca_de_Tena_(Sevilla) Municipio_de_Iron_(condado_de_St._Francois,_Misuri) Unión_Cristiana_y_Democrática_Unión_Libre_Unión_Democrática Unallied_Oncidiinae Municipio_Tinaco_(Cojedes_Venezuela) Rio_parapetí Gacela_de_Thomson Ricardo_López_Jordan_(padre) Rusia_soviética Municipio_de_Cerro_Gordo_(condado_de_Lac_qui_Parle,_Minnesota) Rompiendo_el_codigo_de_los_magos:_los_mas_grandes_secretos_de_la_magia_finalmente_revelados Rio_Athabasca Rosegó Rhopalochernes_insulanus George_Iorgulescu Garnatxa_blanca Ganglbaueria_richteri Glorieta SOUST Tren_(desambiguación) Trigonostemoneae Ruta_Estatal_de_California_371 Ruben_Martinez_Solis Ritmo_electrico_basico Freedom_(canción_de_Paul_McCartney) Municipio_de_Cove_Creek_(condado_de_Watauga,_Carolina_del_Norte) Glitch_(music) Ikiteku_Tsuyosa Furia Iglesia_anglicana_de_México,_A.R. Murelaga Rio_Saa Gabarret TuCanal Funcion_de_Hankel Túbal_Cain Usaramo Río_Yuribéi Urheimat Ultranacionalista Innatismo Geografia_de_Liechtenstein

html map