Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

I_love_you_beth_cooper Montverdun HFIR Heberto_Padilla Andrés_Orozco_Estrada Guayaco_(desambiguacion) Animal_Crossing:_City_Folk Hasta_ahora_(álbum) Hipica_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Amsterdam_1928 Arrondissement_de_Saint-Etienne Arquitectura_colombiana Apolonia_Fier Grupo_Europa_de_la_Libertad_y_la_Democracia Mobil_1_British_Rally_Championship Muhammad_I_de_Córdoba Arboreto_de_Nairobi Autovía_Puerto_Lumbreras_Vélez_Rubio Million_dollar_money_drop_(Argentina) Monothylaceum Artilleria_autopropulsada_M109_Howitzer Hatus Mortadelo_y_Filemon_-_¡Silencio,_se_rueda! Idioma_hatico Ibn_Khordadbeh Archidiócesis_de_San_Antonio Grochowiska_(Gran_Polonia) Arrondissement_de_Saint_Flour Arqueología_del_conflicto Halo_PC Mision_Centenario Aome_Higurashi Anos_2680 Autovía_Valladolid-León Arqueología_cognitiva Arrayanes Highland_(raza_bovina) Arteria_hepatica HR_6833 Héroes_(serie) Molinos_Fénix Ataque_químico_de_Guta Mr._Bean_(serie_de_television_animada) Andrés_Yllana Atlante_(rey) Mision_Geodésica_a_Perú Andrew_Jonathan_Mestel How_to_Lose_a_Guy_in_10_Days Arron_Davies Historia_de_Jamaica Hierbabuena_dulce Horacio_Podestá Ibrahim_Bin_Adham Henrik_Franz_Alexander_von_Eggers Asociacion_Deportiva_Santacrucena Auschwitz_Birkenau

html map