Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rikki_Chadwick Repaix Reinos_de_la_Mancomunidad Fuero_Viejo Usteria_(Euphorbiaceae) Giacomo_Facco Ingenieria_Militar Fungia Turner_(Oregón) Ruben_Almanza V.S._Ramachandran Rio_Gurupi SET50_Index_y_SET100_Index Uroplata_singularis Río_Nío Roveta Resurrection_(álbum_de_Venom) Fujiwara_no_michinaga Ultimate_Yanni República_de_Sakha Rock_of_Love_girls_Charm_school Gleditsia_aquatica Tributo_de_las_siete_Doncellas Uriel_del_Toro Unicron Ross_Parmenter Robert_Le_Lorrain Río_Jacaguas Gastronomia_de_Grecia Ruiz_(Lopez),H._&_Pavón,J. SACVEN Gnosia Río_Bío_Bío SMS_Furst_Bismarck_(1915) Rifiano Union_de_Editoriales_Universitarias_Españolas Gerente_General_del_Banco_de_Guatemala Municipio_de_Washington_(condado_de_Doniphan,_Kansas) Municipio_de_Grant_(condado_de_DeKalb,_Indiana) Municipio_de_rafael_lucio Municipio_Andres_Bello_(Mérida,_Venezuela) Tribunal_de_Cuentas_de_Espana Reicheocactus_pseudoreicheanus Ingeniero_tecnico Gerrycerus Río_Odon Gobierno_Australiano Idoia_Mendizabal_Mugica Free-Will SOCOM:_U.S._Navy_SEALs_Combined_Assault Iglesias_griegas George_Howard_Herbig Giovinazzo Ruta_Estatal_de_Florida_A1A S/2003_J_19

html map