Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Medalla_nacional_de_tecnologia Mexican_ceramics Mario_Revollo_Bravo Mermaid_Melody_Pichi_Pichi_Pitch Mikoyan_MiG-27 MARK_I_(fusil) RAIM Presidente_de_Burkina_Faso Ramnusia Quad_Cities Maihueniopsis_clavarioides Mercurialis_capensis Rayobac Quinta_Reunión_Cumbre_del_BRICS Mandragora_femenina Maisons_les_Chaource Provincia_de_kunar Primera_Nacional_de_Fútbol_Femenino_2008/09 Maru_Ka-10 Marca_media Puppets Quinto_(Tesino) Premio_Nacional_de_Sociología_y_Ciencia_Política Mercedes_Agullo_Cobo Manifiesto_de_lausana Qwest_Tower Mieldes Gonzalo_de_campo Mario_Roberto_Álvarez_y_Asociados Regimiento_de_Caballeria_Acorazado_"Alcántara"_n._10 Marisol_Santacruz Raphael_Wicky Ranquel_(desambiguación) Pyrrhalta_ningpoensis Quenopodioidea Ramón_Rodríguez_Verdejo,_Monchi Mario_Salomón_Náder Lore_(Star_Trek) Millbrae_Intermodal_Terminal Presentación_de_antigenos Raúl_Domínguez_(pintor) Maianthemum_canadense_var._interius Malcom_(Iowa) Mambrú_(album) Mate_Bilic Rafael_Freyre RZN Malcolm_Kennedy Miguel_Ángel_Fernández_Ordóñez Premios_Hetores Millbury_(Massachusetts) Puerto_de_Alcúdia Mestizos Premio_Nacional_de_Diseno_(EE.UU.) Pro_Tools

html map