Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Guanxi Hacken_Lee Haskell_(Arkansas) Municipalidad_de_Aloja Historia_antigua_de_la_peninsula_Iberica At_war_with_satan Monte_Siao Angiodermitis_necrotica Arthroleptides_dutoiti Hans_Gert_Poettering Harold_Harmsworth Archaeopterygiformes Hernandarias_(desambiguacion) Homecoming_Live_At_Vallhall Hombre_de_Turkana Montrol-Sénard Antisocial_(canción) Mont_les_Lamarche Auto-5 Anunciación_de_la_Virgen_María Hermandad_de_Nueva_Esperanza_(Málaga) Monte_Bazardüzü Aritmética_modular Hyphaenia_pilicornis Arhangay_(aymag) Aurora_Redondo Homer,_el_vigilante Minuto_(desambiguación) Mount_Vernon_(Alabama) Guerra_Ruso-Turca_(1787-1792) Augusto_Bedoya Muller Harpago_(arma) Monarquía_helenística Mulheim_del_Ruhr I_Am_Me Arlegui Montaud Minami_Tokushima Hjaelp!_Jeg_er_en_fisk Guerra_anglo-espanola_de_1625-1630 Moriche Mireya_Tabuas Himmatnagar Hindsboro_(Illinois) Haploseseli Helianthemum_crispatum Atlantia_SPA Guerra_contra_el_narcotráfico_en_México Montlevon Hofbrauhaus High_School_Musical_dance-along Misil_ALARM Mohammedan_Sporting_Club_Calcuta Arabis_holboellii_f._glabra

html map