Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Boleslaus_I_el_Bravo B_Cancri Castellfort Ballet_de_la_Ópera_de_Paris Cecilia_Lueza Bonce Bonka Centro_para_la_Investigacion_e_Historia_del_Futbol Bettancourt-la-Ferree Bafana_bafana Barco_tumba Brooktree_Park_(Dakota_del_Norte) BSP_trees Bayern_München Boys_don't_cry_(película) Caso_de_Alta_Traición Celia_Viñas Barón_Strucker Bornes Batalla_de_preveza Bytes_(disco) Canton_de_Bordères_sur-l'Echez Carajo_(álbum) Bezouotte Canal_12_Televisora_Color_(Uruguay) Breaks Brachybotrys Cerro_Cora_(combate) Cebra_de_los_llanos Campeonato_de_Wimbledon_1882 Balnot_la_Grange Besiktas_Cola_Turka Candelita_de_Cardona Ceduena Blew_(EP_de_Nirvana) Calle_Lawrence_MetroTech_(línea_de_la_4_Avenida) Bianca_Bin Captura_de_la_cañonera_Pilcomayo CS_Gaz_Metan_Drobeta-Turnu_Severin Caledonia_(Nueva_York) Carlos_Maria_de_la_Torre Campeonato_Vasco-Navarro_de_Montaña BAP_Quiñónez_(FM-58) Carrito_de_Golf Castillo_Kannonji Bricqueville_sur_Mer Campeonato_Mundial_de_Bádminton_de_1985 Carlos_"Famoso"_Hernández Caliz_(liturgia) BAC_Strikemaster Centro_de_Formación_Tecnica_La_Araucana Banana_de_imbe Capital_mundial_de_papas_ecologicas_y_artesanía_multicolor Canal_Santa_Maria Boeing_RC-135

html map