Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vireux_Molhain Varennes_sur-Seine Vicepresidencias_del_Perú Vorumaa WCW_Road_Wild Confederación_Hidrográfica_del_Cantábrico Von_Mahlsdorf Wilfred_Mott Vitis_repens Víctor_Cortes Wailly_Beaucamp X_X_X_X Visco_cuercino Condado_de_Kexholm Aldo_Oviedo Ventura_Gonzalez_Romero Chrysoblephus_laticeps Clasificacion_para_la_Copa_Asiática_2011 Virgen_de_valvanera Acacio_de_beroea Watsonville_(California) Zankoku_na_Tenshi_no_Teze Albertus_Geldermans We_are_the_world_25_for_Haiti Zosterostylis Cl_631 Condado_de_Miner Valley_View_(condado_de_York,_Pensilvania) Zuidlaren Charles_B._Kirkham Alejandra_Grepi Adyseton_campestre Chilapa_de_Álvarez_(ciudad) Cielo_negro Chilopsis_linearis_var_tomenticaulis Columpio Chien-Chi_Chang Colegiata_de_Santa_María_(Castellon) Villa_Nueva_(Nicaragua) Coatréven Vanidad Yasbeck Vila_Nova_Futebol_Clube Voyage_de_Charlemagne_a_Jérusalem_et_à_Constantinople Wi_fi Circuito_de_Nogaro West_Corson_(Dakota_del_Sur) Condado_de_Vilna Aechmea_fasciata_var._pruinosa Zombia_antillarum Zuloaga Cilly Chung_Un_Chan Control_del_bucle_while_do Condado_de_wichita

html map