Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Los_Cerrillos_(Uruguay) Línea_492_(Interurbanos_Madrid) Migraña Puşcă_Mitralieră_model_1965 Raúl_Cubas Maria_Juana Mangekyou Mammillaria_cadereytana Referendos Grad_(Brus) Príncipe_Hermann_von_Pückler_Muskau Gomenella_multipora Love_Angel._Music._Baby. Louis_Éconches_Feuillée Maniema Rafael_Martín_Ortega Gran_Alianza_de_Bangladés Loreto_(Paraguay) Microrregion_de_Bauru Presidente_de_Mexico Lope_Diez_de_Aux_y_Armendariz_Castrejon Mikel_González_Martinez Macanet_de_Cabrenys_(Gerona) Matias_Exequiel_Cancemi Rebeliones_mudejares Manseque Rascon Manuel_José_Yrarrazaval_Larraín Preludios,_Op._32_(Rajmáninov) Region_Norte_de_Brasil Granadilla_rubra Pseudocorynopoma Merogonia Gosho_Ha_Hyoho_Niten_Ichi_Ryu Millburn_(Nueva_Jersey) Química_de_organozinc Mark_Simpson Manfredo_V_de_Saluzzo Mayusculas_canónigas Provincia_de_Santo_Domingo Mapamundi_de_Juan_de_la_Cosa Manuel_Jose_Gómez_Rufino PrvaLiga_de_Eslovenia_1995/96 Ptychosperma_album Psettina_tosana Maroniodes_inca Livraria_Chardron Pueyrredon_Rugby_Club Melanopareia_torquata Grallaria_dives Melicuccà Mike_Hanke Gourbesville Los_pazos_de_Ulloa Masters_de_Montecarlo_1992

html map