Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Celerina/Schlarigna CSS_(banda_brasileña) Black_Sands Chanpatia Castiglione_d'Orcia Basilica_de_San_Pietro_in_Vincoli Cabeza_de_ángel Cantón_de_Limoux Berberis_elongata Brindis_y_cuecas_caballas CHD4 Bell_P_63_Kingcobra Chacal_(Marvel_Comics) Beverley_Craven_(álbum) Bazeen Bibliomancia Bulto_redondo Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_1955 Bending_the_Rules Boutervilliers Caux Big_Jay_McNeely Basilica_de_la_Estrella_de_Lisboa Benito_Serrano_Jimenez Cauroy_lès-Hermonville Barton_fink B_in_the_Mix:_The_Remixes_Vol._2 Carlos_Gallardo_(artista) Buenos_Aires_Unidos Barypthengus_martii Centro_Habana Bonjeanea_hirsuta Canal_4_(Londres) Bernardita_Zegers Bombardeo_de_saturación C.West Brachyphragma_brauntonii Cementerio_de_la_Buena_Dicha Becerrea_(Lugo) Canal_12_Córdoba Boca_toma Carcel_de_Spandau Cazamoscas Blake_ross B737-300 Bandurrita_chaqueña Campeonato_FIBA_Américas_de_2009 Béisbol_de_Panamá Carapelo Cataratas_Stanley Celda_de_ácido_crómico Campeonato_Europeo_de_Gimnasia_de_1957 Batalla_de_Shiloh Balance_contable Catedral_Basilica_de_Mazatlán

html map