Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pimiento_morron Paphiopedilum_concolor_var._longipetalum Notice_sur_les_Bois_de_la_Nouvelle_Caledonie Pelagia_de_Tarso Numero_pseudoprimo Pomadasys_maculatus Nicholas_Calathes Pionus Pablo_Larios_Iwasaki Nephrodium_marginale Neopallasia_yunnanensis Pedro_Tabernero Palacio_de_amalienborg Pacto_de_tregua_entre_Bolivia_y_Chile_de_1884 Para_piel_de_manzana_(álbum) Osvaldo_Frascino Pitusín Métrica_de_Robertson-Walker Pancatalanista Phenacodontidae Paranhos_(Oporto) Muy_Antigua,_Venerable_y_Dominicana_Cofradia_Penitencial_y_Sacramental_de_la_Santa_Vera-Cruz,_de_Nuestra_Senora_Madre_de_la_Iglesia,_del_nino_Jesús_y_de_la_Resurrección_de_Cristo_(Palencia) Nothodaptus Point_Isabel_Independent_School_District Penaltis Pagesia_peduncularis Orquesta_de_San_Francisco_Symphony Platyxantha_haemorrhoidalis Paraiso_Fútbol_Club Palacio_de_Sobrellano_o_del_Marqués_de_Comillas_capilla_panteon_y_parque_según_su_primitivo_perímetro Odoniellina Ornithogalum_dioscoridis NGC_4149 Paoli_(Indiana) Neorupilia_viridis Oleada_piroclastica Palafurgell Ocupación_de_Noruega_por_la_Alemania_nazi Nina_Peloso Museo_Municipal_de_Estepona Oviedo_(Espana) Olga_Leonárdovna_Knipper Pedro_de_Alcantara_Fernández_de_Cordoba_y_Moncada Polylepis_racemosa_var_tomentosa Pico_de_luz_eterna Número_oficial_de_comunidad Organización_de_las_Naciones_Unidas_para_el_Desarrollo_Industrial Pedro_Campos_Calvo-Sotelo Okinoshima_(1936) Poesía_homérica Palacio_Ducal_de_Fernán_Nuñez Platyaechmea_chantinii Polyplacapros_tyleri Pentatlón_moderno_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Melbourne_1956 Pieter_Brueghel

html map