Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sextavisión Terence_Edward_Hall San_pedro_de_vilamajor Stenaspidius_nigricornis Schoenissa_schoenoprasum Stoa_de_eumenes Trabajador_(ave) Sladki_(Krasnodar) Teraj Sebastiani_Rieti San_Pelayo_de_Gallegos_(Asturias) Sometimes_(cancion_de_Pearl_Jam) Semana_santa_de_benavente Tortuero_(Guadalajara) Terrats Toluquilla,_Tlaquepaque,_Jalisco,_Mexico Scytodoidea Tratado_de_zadar Tanto_monta_monta_tanto_Isabel_como_Fernando TBA Saúl_Fernández Suiza_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sochi_2014 Selección_nacional_de_fútbol_de_Kazajistán Tour_de_la_Isla_de_Chongming_Contrarreloj Skoda_Auto Sergi_Lopez_Segú San_Benito_(desambiguación) Saint_Martin_de_Vaulserre Todos_sus_éxitos Tito_Quincio_Flaminino_(consul_150_a._C.) São_Bartolomeu_de_Regatos_(Angra_do_Heroísmo) Segunda_Division_Peruana_1968 Taketomi Tergestino The_Bodyguard Tithymalus_nicaeensis Sexykiller,_moriras_por_ella Terminal_de_video Shake_It_Up:_Break_It_Down San_Joaquin_(Mamoré) Saint-Georges-sur-Cher Solofra Super_Monkey_Ball Sergei_Rachmaninoff Sitio_de_Interés_Biológico_y_Ecológico Silene_chalcedonica Scotobleps Tales_Of_Rock'n'Roll Signario_tartesico Tomillo_royo Servicio_de_atención_al_cliente Sultanato_de_Mataram Sparassis_crispa Suzy_Lee Sting_(luchador)

html map