Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Barnesville_(Georgia) Berenice_(Libia) Binghamton_University_(Nueva_York) Big_Sky_Conference Carlos_A_Schwartz Bones_(TV_series) Caballero_Alférez_Cadete Benedict_anderson Barrio_Autonomia_(Santiago_del_Estero) Ceroctis_submaculosa Bahía_de_Sídney Bulgaria_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovisión Caminito_de_gloria Casa_de_Árpád Catedral_de_Nuestra_Senora_de_la_Consolación_de_San_Cristobal Changchun_Yatai Carex_rigida_var._bigelowii Cazuela_de_fideos_a_la_malagueña Castillo-Palacio_de_los_Marqueses_de_Villafranca BEKO_BBL Bailando_por_un_sueno_2007 Baud_rate Battle_Heater:_Kotatsu Chalcolema_splendida Bajo_la_misma_piel Ceánuri Bartolome_jiménez_paton Boulder_Junction Año_1309 Base_aerea_de_talavera_la_real Cala_Salada Barrington_J_Bayley Bota_de_Oro_1984–85 Catedral_de_Zadar Brenesia_johnsonii Basílica_de_Nuestra_Señora_de_Itatí Bermellón_(desambiguación) Ceruchus_katerinae Bosquejo_de_un_viaje_a_una_provincia_del_interior Boom_Boom_(Heartbeat) Central_Hidroelectrica_Francisco_Morazán Brondenstein Catafalco Caballeria_Medieval Bernat_Escrivà Carcastillo_con_la_Oliva CU_Boulder Añoranzas_(obra_de_teatro) Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artistico_sobre_Hielo_de_1931 Bolitoglossa_stuarti Bad_Königshofen_im_Grabfeld Canopus_ProCoder Calculo_económico Belén_(Concepción) Canal_Fulton_(Ohio)

html map