Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aisén_(río) Viellenave_de_Navarrenx Alcaudon_chico Zen_Okinawa_Kobudo_Renmei Wheel_of_fortune Aconcagua_(álbum) Conspiracion_de_Manuel_Gual_y_José_María_Espana Condado_de_Saginaw_(Michigan) Aeropuerto_SDR Wings_(pelicula) William_Neville Vasco_labortano Alberto_Gato_Gamboa Aldo_Richins Charles_Higgins Zanate_caribeno Columbus_(Texas) Chenango_Bridge_(Nueva_York) Codecoso Concepción_Leyes_de_Cháves Cherencé-le-Roussel Aeropuerto_de_lloydminster Alcides_Spelucin Administración_Nacional_de_Electricidad Consejo_Insular_de_Menorca Ciudad_Univeristaria Afternoon_(revista) Coelorinchus_canus Vasilivka_(Raión_de_Bolhrad) Cirugia_estética Acelerador_Electrónico Albiorix_mexicanus Coicoy Vicepresidente_del_ecuador Conservante_E236 VfL_Mülheim_Kalk_04 After_The_Burial Conflicto_diplomático_entre_América_del_Sur_y_Europa_de_2013 Valdesogo_de_Abajo Viajes_interestelares Waterloo_(Ontario) Wine_Spectator Villa_romana_de_Brunel Cofradia_y_Hermandad_de_Caballeros_de_Nuestra_Senora_del_Carmen_de_Beniajan Compañia_Arrendataria_Autonoma_de_los_Transportes_Parisinos Ciudad_Bendita Vulgo Ciudad_del_Flamenco Abeomelomys Val_de-Vesle Chicago_(Illinois) Vicente_Leñero_y_Otero Aesculus_octandra_var._purpurascens Yago_Falqué Agustin_stahl

html map