Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tomate_de_fresadilla Sistema_de_hombre_muerto Skynet_5A Templos_funerarios Tiberio_Sempronio_Graco_(consul_177_a_C.) Sinfonía_n._14_(Haydn) Theodore_Aubanel Santa_Catarina_do_Monte_Sinai Termómetro_de_maximas_y_mínimas Splitter_ADSL Serpiente_real_comun Señal_eléctrica Sandhya_D._Deshpande Sudoku_backtracking Sanidad_militar_espanola Sylvania_(Alabama) Tratado_de_Libre_Comercio_México_Peru Sierra_de_Guadarrama Smilax_asparagus Stereochlaena Sergio_Moreno_Suárez Tecnologías_de_grabación Tratado_de_Lisboa_(desambiguacion) Solo_una_ilusion Tarta_de_panceta_y_huevo Scraptia_inornata Tareck_El_Aissami Torrealta Tajikistan The_Graphic Star_Wars_Jedi_Knight_Mysteries_of_the_Sith Suicidio_en_los_Estados_Unidos Segunda_division_B_española_2007_08 Sabino_Alvarez_Gendin_Blanco Seseli San_Pedro_de_Gaillos_(Segovia) Sinfonía_n._5_(Beethoven) Sara_Foster Selección_femenina_de_hockey_sobre_hierba_del_Perú Satélites_vela Teclado_electrónico_(música) Suriname Stay_(canción_de_Hurts) Thomas_Peterson Savo_milosevic Tarjetas_graficas Sonata_para_piano_n_16_en_Do_mayor,_K._545_(Mozart) Saturnino_Segurola Sally_Go_'Round_the_Roses_(version_de_Donna_Summer) Torre_de_Santibanez Teoria_de_la_acción_comunicativa_II._Critica_de_la_razón_funcionalista Simbolos_de_la_Union_de_Naciones_Suramericanas Taiana Teodoro_Izquierdo_Alcaide Timarcha_intermedia

html map