Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rinorea_antioquiensis Infracción_de_trafico Fuerzas_armadas_de_Estados_Unidos Río_Santa_Lucía_(Corrientes) Tu-155 Trie-Château Municipio_de_Ovid Inmanuel_Kant Municipio_de_Mazon_(condado_de_Grundy,_Illinois) Ilsi_Job_Boldrini UNILPA Municipio_de_Crook_(Arkansas) U.S._Route_1/9 Russula_acetolens Fuente_Santa Fuero_de_Avilés Túnel_Chorroarín-Constituyentes Franz_Xaver_Biebl República_de_Guinea_Ecuatorial Gary_E._Johnson Municipio_de_Lake_Mary_(condado_de_Douglas,_Minnesota) Trelawny Ursula_(Skimo) Gigosos_de_los_Oteros Gliese_749 Un_tranvía_llamado_Deseo Roque_de_la_Grieta Twin_City_(Georgia) Georgetown_(Ohio) Uragoga_glomerata Universidad_Católica_de_Malaui Iglesias_de_España Rive_droite Municipio_de_Dodge Iglesia_cristiana_ortodoxa Uvas_de_oso Republica_Transpadana Gallineta_patirroja Rock_and_roll_de_Argentina Municipio_de_Whitewater_(condado_de_Dubuque,_Iowa) Trucha_albanesa Fundación_Ginemed Iglesia_de_San_Agustín_(Cádiz) Garuru Uturuncos Rio_Oise STS-98 Iglesia_de_San_Martin_(Fromista) Gardenia_jasminiflora Repubblica_di_Saló Trimetilpentano Universidad_europea_de_Lefka Trombas Gigaton STS_120

html map