Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chaintanya Brandö Cardenal_Sobrino Capítulos_de_Tsubasa:_RESERVoir_CHRoNiCLE Carex_acuta Capito_dayi Bunker_politico Bright_Star_(película_de_2009) Chabacano_(estación) Carlos_Timoteo_Griguol Carlos_Rendón Bahia_Walvis Brachyplatystoma_juruense Bánica_(elías_pina) Cazadora_(F-35) Baronia_Rosendal Celaya_(Guanajuato) Baloncesto_acuático Bedous Begonia_valida Barbados_Defense_Force_SC Cañuelas_(Partido) Batalla_en_el_Cielo Cajamurcia Ceux_qui_restent CDH1 Centaurea_latronum Campeonato_Sudamericano_Sub-15 Calvert_Casey Beauty_And_The_Beast_Unit Casa_Palacio_de_los_Vives_de_Cañamas Calle_103–Corona_Plaza_(linea_Flushing) Campeonato_Mundial_de_Lucha_de_2006 Cactus_reptans Biju Bombardeo_de_Königsberg Berne_eXchange Carol_Pewterschmidt Casa_de_la_viuda_llorona Benita Calathidius_sphodroides Callispa_nigripes Biblia_poligolta_complutense Chalepus_horni Bandera_de_la_Raza_Hispanica Batallón_del_Terrible Banos_publicos Azúcar_piedra Berlin_(grupo) Biotecnologica Bela_Balogh_(futbolista) Boiry_Notre-Dame Beheeyem Box_(desambiguacion) Central_nuclear_Bruce

html map