Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chromidotilapia_kingsleyae Yume_Kōjō:_Doki_Doki_Panic Clásico_de_Sarajevo Verbena_fragrans Abdoulaye_meite Alberto_de_Lieja Yegor_Zheshka Aderusincertae_micromelas Al_Jazirah Adolf_Fredriks_kyrka Ciudad_de_Lorca_Club_de_Futbol Vladimir_Weiss Cheilanthes_acrostica Ciudad_de_San_Cristóbal_(Republica_Dominicana) Charge_d'affaires Confederacion_de_Sindicatos_Unitarios_de_Trabajadores Adicion_electrofilica Alberto_Manrique Absolute_Garbage Cine_en_1964 Vólkov Abelardo_Carrillo_Zavala Colibrí_puneño Wieluń Combate_de_Ensenada_(1827) Visitor_(patron_de_diseño) Condado_de_Douglas_(Nevada) Wu_Yi Ajuste_de_cuentas_(pelicula) Acta_Commentat._Univ._Tartuensis,_A._Math. Comunas_de_Gers Xonville Club_Gimnasia_Rítmica_Manises Ciechanów_(Gmina) Zeferino_González_y_Diaz_Tunón Washburn_Paul_Stanley_Series Zalesíita Cheney_(Yonne) Chrysolina_rossia Condado_de_retamoso Vodokachka_(desambiguacion) Achkabad Viktor_Kulikov Coal_Creek_(condado_de_Fremont,_Colorado) Water_Orton Circunvalacion Clasico_San_Lorenzo_Huracán Chufi Zin_el_Abidin_Ben_Alí WP:ZP Academia_Warrington Agachona_grande Alan_Duff_(historieta) Xayacatlán_de_Bravo Cleveland_(Carolina_del_Norte)

html map