Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Brasilotitan Cantón_de_Saint_Ciers_sur_Gironde Bazemont Cebada_romana Biguaçu Billete_de_100_000_dolares_USA CD_Tristan_Suarez CSU2 Cerralbo Cavia_inc Can't_Take_It_with_You Bernardo_de_Teramo Cardona_(Rizal) Cereus_serpentinus Catocoryne_linnaeoides Bret_Hart Basilica_de_Nuestra_Señora_de_Covadonga Batalla_de_Derna Campeonato_de_Belgica_de_Ciclismo_en_Ruta Bezouotte Birrámeo Bartholomew_Kuma Cardo_aceitero Candido_Marin_Portales_alcalde_de_Alcala_del_Valle_(Cadiz)_durante_la_II_República Casa_de_la_Independencia Barry_Devorzon Carolina_Gudiño_Corro Bellagio_Italia Celúrido Capitán_de_bandada Bors_(Cantón_de_Montmoreau-Saint-Cybard) Blasón_de_los_Reyes_Católicos Breithorn_Oriental Calomicrus_takagii Benicasim_(Castellón) Carbón_(desambiguación) Cecilio_de_Benito Carlos_Díaz_Anabalón Bernardo_Gonzalez_(militar) Catalán_tortosí Campeonato_mundial_de_esquí_alpino_de_2009 Centro_Conjunto_de_Situaciones_de_la_Union_Europea Barry_Sullivan Bosque_boreal Caulanthus_sulfureus Años_790_a_C Casimir_Roumeguère Backeb. Batalla_del_Bosque_de_Hurtgen Buffalo_and_erie_county_botanical_gardens Bistrița Búgula Camilla_Ravera Balian_de_ibelín_señor_de_beirut Batallas_del_siglo_IV_a_C

html map