Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tartesias Torre_de_los_adalides Sindrome_de_Vogt_Koyanagi_Harada Sö_217 Sanjenjo Suboficial Satan_(banda) Tejo_de_Fortingall San_Cristóbal_(provincia,_Republica_Dominicana) Sloga_Jugomagnat Sitio_Paleontologico_Chiniquá Sitio_de_Breda_(1625) Sigsig Stijn_Devolder The_Firm_(desambiguación) The_last_temptation_of_Christ Thiberville Sainte-Radégonde-des-Noyers Stefan_Maierhofer Suplemento_Literario_Telam Tratado_de_La_Haya_(1720) Texcoco_(arqueología) Tercera_Division_de_España_2008_09_(Grupo_XIII) Saint_Germain_du-Bel-Air Saint_Augustine_(Florida) Susiaz Séptima Sepsis Tarso_(Turquía) Super_Aguri_F1 The_Merton_Parkas Simetria_pentarradial Stephenson_(Wisconsin) Sebastiano_Marsili Saint_Hippolyte_de_Montaigu Tayum_(Abra) The_Land_of_New_Hope See_the_Star Sismo_(banda) Tori_Vega Tayik Tierras_de_Medina Sierra_de_Codés Samarcanda_(desambiguación) Sisymbrium_nigrum Sassolita Torneo_de_Roland_Garros_2010 Sempervivum_punctatum Seguridad_pública Sondera_erythrorhiza Toma_de_La_Mámora Segunda_División_Peruana_2013 Semana_Internacional_de_Cine_de_Valladolid_2008 Tangram_(album) Senorio_Chimu

html map