Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paramiflos Parque_nacional_Chiquibul Pontigne Pacífico_(Retiro) Mícheál_O_Cléirigh Partido_Socialista_Reformista Paridea_bengalica OSINERGMIN Plaza_del_Diamante Métrica_de_De_Sitter Myriopteris_gracilis PL/I Noyal-sous-Bazouges Nevé-Pinjás Myth_The_Total_Codex Novicia Parroquia_Chicaña_(Zamora_Chinchipe) Pilosocereus_gaumeri Nam_Song-chol Peticiones_del_oyente Parque_Natural_de_la_Puebla_de_San_Miguel Mutxamel Perkele_(desambiguación) Papa_Clemente_II Pablo_Sanchez_Alberto Pablo_de_santiago Pelliciera Peraleda_de_San_Román México_Distrito_Federal Peucephyllum_schottii Noticias_de_la_Semana Parrella_fusca Organizacion_Mundial_del_Comercio Nogal_rinconero Nausicaa_Bonnin Ouro_Preto Pimpinela_(desambiguación) Pax_Soprana Pena_de_muerte_en_Chile Peripatus PenjamoTV Perras_(película) Noruega_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Helsinki_1952 Port_aux-Français Plumatichilos Nutter_Fort_(Virginia_Occidental) Noruega_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Squaw_Valley_1960 Pantalones_de_golf Navicularia Oekusi Oleg_Gordievsky Pedro_Ortiz_Cabanillas Olof_von_Dalin Nardurus_filiformis Numero_normal

html map