Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Crosey_le-Petit Cornus_pubescens Don't_Trust_Me Daniel_Rosten Dove_Cameron Denira De_Graafschap Cronicon_compostelano Alice_Pleasance_Liddell_Hargreaves_Taylor Ecitocobius_comissator Duck_Down_Entaprizez Cyclorhiza Don_Leopardo Edificio_Beaver Derbis_de_londres Dragon_(astronomía) Copa_de_Espana_de_futbol_americano_2008 División_del_Norte_(Mexico) Distrito_de_san_pedro_de_palco Crea_tus_Vídeos_como_Tonta_Puta_Malcriada Corticarina_milleri Amhes Distrito_fitogeográfico_Uruguayense Corby Coye_la_Foret Duque_d'Enghien Corrector_de_estilo Custodio_García_Róvira Corporal_(liturgia) Doo-Wops_&_Hooligans Corbieres_(región) Dendroenergía Altamandria Alma_de_gato_negro Almoloya Ecsenius_alleni Diario_Uno_(Argentina) Deschampsia_thuillieri Crisis_área_de_España_en_diciembre_de_2010 Dipturus_canutus Deodat_Dolomieu Copadichromis_prostoma Americo_de_Deus_Rodrígues_Tomas Código_(criptografía) Copa_de_la_UEFA_2005-06 Distrito_Escolar_Posen_Robbins Cronologia_de_la_historia_de_los_Estados_Unidos_(1790_1819) Cynoglossus_macrolepidotus Democrático Amaury_Nolasco_Garrido Diocesis_del_Occidente Dolichowithius_vicinus Coupelle-Vieille David_Eden_Lane Alitán_Pintarrajo

html map