Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gonypeta_borneana Primer_Ministro_de_las_Islas_Salomón Rafael_Pich-Aguilera RPGPlayer Mervyn_Peake Mesones_de_Isuela_(Zaragoza) Mateada_Tecnológica Mahadevi Marcello_Bacciarelli Griego_póntico Manuel_de_Acevedo_y_Zuniga Magnesiotantalita Mazzarino Prisión_de_Guantanamo Puerto_de_piedra_aguda Regencia_de_Maria_Cristina_de_Borbon Puente_Carlos_Lleras_Restrepo Manuel_de_Iriondo Pámpida Maratta Regla_de_los_tres_clics Manifiesto_de_cartagena Los_Guatuzos Los_Alares Lonicera_japonica Precio_de_la_anarquía Raison_d'etre Luis_Corvalán Línea_5_Metro_de_São_Paulo María_Luisa_de_Saboya-Carignan_príncesa_de_Lamballe Melrose_(álbum) MITF Lunas_(Dordoña) Psydrax_odorata_subsp._odorata María_Isabel_Vicandi_Plaza Lorenzo_Íñigo_Granizo Primera_división_venezolana_1996_97 Rasmus_Rasmussen Prideaux_John_Selby Los_Huertos Maqueronte Marcellois Primavera_verano,_otono,_invierno_.._y_primavera RFA_Sir_Tristan Los_cinco_en_las_rocas_del_diablo Memories_(pelicula) Macworld_Conference_&_Expo Rancho_Johnson-Taylor M.Allemao Martians_Go_Home Maoismo Metropolis_(videojuego) Locomotora_Reuben_Wells Provincia_del_Oeste_(Zambia) Gran_Tratado_de_Instrumentacion_y_Orquestacion_moderna

html map