Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bay_Area_thrash Chamaemelum_incrassatum Capsella_hians Bharata_(tribu) Campeonato_Mundial_de_Fútbol_de_1978 Balón_de_Oro_1994 Carretera_Estatal_de_Idaho_55 Caracol_(Mato_Grosso_do_Sul) Cawit Baile_popular_querube-una Castigo_de_los_levitas Campo_gravitatorio Campeonato_Mundial_de_Tiro_de_1978 Bodón Bari Brotobroma Betula_rotundata Barbosella_bradeorum BWV_1050 Banderas_de_los_Estados_Confederados_de_América Bölthor Caylus_(Tarn_y_Garona) Campeonato_Britanico_de_la_PGA Campanula_pusilla_var._leucanthemifolia Bernard_Thévenet Bruno_Mauricio_de_Zabala Baronía_de_la_Vega_de_Hoz Baltasar_de_Zuniga_y_Guzmán_marques_de_Valero Batalla_de_santa_ana Chai_Trong-rong Bayonet_Point Bonanox Cervia_de_les_Garrigues_(Lerida) Central_Futbol_Club Canal_3_(Rosario) Camada Azotacristos Bucks Black_and_White_(película) Cayetana_Fitz-James_Stuart_y_Silva CF_Ciudad_de_Murcia Batalla_de_Tatsinskaya Cafe_Britt Basílica_de_San_Saturnino_(Cagliari) Caaguazu_(ciudad) Canal_Brenta Camino_sin_retorno Casa_del_Gobernador_(Nueva_York) Carlos_di_Laura Campeonato_Sudamericano_de_Baloncesto_de_2010 Celula_madre_ganglionar Beyond_Fear_(álbum) Ca.60_Noviplano Cabanabona_(Lérida) Cearbhallain_(arpista)

html map