Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Asterix_el_Galo_-_Asterix_y_Obelix_contra_el_César_(pelicula) Helmuth_Hübener Aulacoderus_smithi Gritos_del_ennom Andrew_Oikonny Molino_de_la_Alegría Gun_Marie_Fredriksson Antonio_Martínez_Menchen Hungaros_de_Rumania Heterochaeta_kumari Morel_Rodriguez Axioma_de_reemplazo Argento Aquarius_(astrologia) Anna_Maria_Zwanziger Gustavo_Ayón Asociación_Asiática_de_Atletismo Angelo_Conterno Gurús_sij Hugo_Despenser_el_Joven Arnold_Paole Ano_17 Himno_del_Club_Atletico_de_Madrid Auguste_maquet Mswati_ii_de_suazilandia Aulikki_Rautawaara Asociacion_Ibero-Macaronésica_de_Jardines_Botanicos Andrei_Konchalovsky Henk_Kuijpers Arturo_Matte Huygens Moisés_(profeta) Minca_(Santa_Marta) Habilitación Molinelli Historia_de_las_misiones_jesuiticas_del_Guayrá_Itatin,_Paraná,_Tapé,_Uruguay_y_de_los_guaycurúes Movimiento_armónico_complejo Moores_Mill_(Alabama) Automotródomo_Slovakia_Ring House_of_Commons_of_the_United_Kingdom Heart_(album_de_L'Arc~en~Ciel) Ataque_de_cumpleanos Hans-Ulrich_Rudel Attagenus_flexicollis Honorato_de_Autun Archipielago_Mornington Awaji_(Hyōgo) Movimiento_Raeliano Guerra_civil_china Moblog Hospital_Clínic_i_Provincial_de_Barcelona Arthroleptis_tanneri Hylaspes_tibialis Antonio_allegri_da_correggio Anaspis_adil

html map