Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ignacio_Carrasco Triptico Río_Belaya_(Kama) Friedrichstadt-Palast Municipio_de_Camden_(condado_de_Ray,_Misuri) General_Galarza Rowleyara_hildmannii Unidad_de_ejecucion Urospatha Tsukikage_Ran Gilly_Roach Rhinella_tenrec Municipio_de_Savannah_(condado_de_Becker,_Minnesota) Municipio_de_Rose_Hill_(condado_de_Cottonwood,_Minnesota) Iglesia_evangélica_luterana_en_América Roberto_Arguello Relaciones_Cuba-Union_Sovietica Ruta_CH-160 Union_Aduanera_del_Africa_Austral Royston_Drenthe Rio_Chi Municipio_de_Raleigh_(condado_de_Saline,_Illinois) Universidad_de_París_II_Pantheon-Assas Imperio_Safávida Rick_Allen_(baterista) Fútbol_chileno Fåro Reyssouze Gabbiella_stanleyi Tug_Fork Rhytileucoma Tren_de_pasajeros GOES_5 Republicas_de_Rusia Glashutte_(Sachsen) UFC_24 Geronimo_de_Loayza Gastronomia_de_Peru Girl,_Interrupted Sabana_arbolada_de_teca_del_Zambeze Municipio_de_Conway_(condado_de_Livingston,_Míchigan) Tulasí_(planta) Rhea_macrorhyncha Gobernador_General_de_la_Union_de_Sudafrica Rio_Caldarés Municipio_de_Amenia_(Dakota_del_Norte) Municipio_de_Greene_(condado_de_Clinton,_Pensilvania) Rio_Pechenga Ile_d'Oléron Robesonia_(Pensilvania) Republica_Parlamentaria_(Chile) Municipio_de_Mission_Creek_(condado_de_Wabaunsee,_Kansas) Religión_en_Irlanda Uva-ursi_procumbens Geners

html map