Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

FOX_Broadcasting_Company Fernando_Figueroa_(futbolista) Forino Fort_Worth_Public_Library Estación_de_Vallvidrera-Superior Flaminio_Scala Falacia_del_francotirador Fostoria_(Míchigan) Francisco_Javier_Ceballos_Sierra Exora_obsoleta Exclamativo Eutidemo_II Epopterus_fallax Elroy_Jetson Fernando_iii_de_habsburgo Espacio_de_libertad,_seguridad_y_justicia_de_la_UE Extensión_de_la_linea_7 Fibrilacion_ventricular Ernest_Aldrich_Simpson Estrees-sur-Noye Elecciones_europeas_de_1979_(Dinamarca) Elastomero Emilia_Aguila Escarnio_de_Cristo_(Grünewald) Escuela_de_Investigaciones_Policiales Eduard_Soto_Moreno Formicarius Francisco_Martín_(desambiguación) Etienne_Capoue El_viajero_contemplando_un_mar_de_nubes Encefalopatía_de_Hashimoto Enrique_Granados_Gal Francesc_Valls_Calzada Elecciones_legislativas_de_Argentina_de_1916 Elvir_Baljić Estacion_de_Puente_Genil El_Chorrillo_(corregimiento_de_Panama) Fosorial Escuela_de_Ingeniería_de_Telecomunicaciones_y_Aeroespacial_de_Castelldefelds Eero Etmopterus_molleri El_Conejo_de_la_Suerte Expediente_warren Football_Association_of_Thailand Enfermedad_de_laband Estacion_de_Tomar Ercole_de'Roberti Fouquieres-lès-Lens Epinephelus_lebretonianus FES_Cuautitlan Estación_de_Nantes Estación_González_Calderón Ficus_hartii Fase_falica Filtro_antipornografía

html map