Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kaya_no_hime Instituto_de_Educacion_Física_(UdeA) J_J_A_A. Little_Deuce_Coupe_(cancion) Kyle_MacLachlan Jorge_Aníbal_Gómez_Gallego Jose_Luis_Gonzalez_"La_Calaca" Jeremy_Scahill Jacques_Sternberg Linea_49_(EMT_Madrid) Ley_de_Caducidad_de_la_Pretensión_Punitiva_de_Estado Lethrus_bispinus Kwa_Geok_Choo La_negación_de_la_muerte Jose_de_Abreu Javier_Bello_Nieto Litis José_Rocchi Islas_de_sotavento Jakob_Fugger_el_Viejo Lejamaní Juan_Jose_Martínez_Fontes Irma_Maury Ley_del_Suelo_(Espana) Joan_Colom_i_Agustí León_Dourge Juan_Osorio Ley_Scout La_Vega_(Vega_de_Liebana) José_Alberto_Benitez Jeff_Pinkner Joaquín_María_del_Castillo_y_Lanzas José_Díaz Jose_Maria_Cordoba Joaquín_Camacho Literatura_con_detectives Kosta_Khetagraty Kenny_Hickey Jeet_kune_do Labarthe Jökulsárlon Ithaginis Kurt_Vincent_Thomas Jajam Le_Fleuve_Niger_se_meurt Lion_(compañía) Jose_Maria_Cordova Lazaro_Cárdenas_(municipio_de_Michoacán) José_Domingo_Urien José_Rodríguez_(torero) Linea_Senger Jeremias_preve_la_destrucción_de_Jerusalen Lengua_fusional Instituto_Max_Planck_de_la_Antropologia_Evolucionaria Iyut_Bing_Slamet

html map