Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eriostemon_mollis Euphorbia_guillemetii Felix_Carballo Francisco_Lezcano_el_Niño_de_Vallecas Esgrima_en_los_Juegos_Asiaticos_de_2006 Euphorbia_physoclada FK_Shamkir Francia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Invierno_1994 Eurovisión_1961 Espondiloartropatía El_mundo_de_Elmo Estación_de_Alcorcón_Alcorcón_Central El_Chillanvejano Fernando_Gómez_Bezares Ferrocarril_del_Valle_de_Zafán El_Pinar_(Santa_Cruz_de_Tenerife) Eucalyptus_tessellaris Feria_de_Sanlucar_de_Barrameda FDR_Drive El_Guinol_de_Canal_+ Epidendrum_conopseum_var._mexicanum English_National_Ballet Epidendrum_leucopyramis Equipo_de_oro Esteban_Caamaño_Bernal Ehtremeñu Fahd_Jassem_al-Freij Epicauta_nigromarginata Francis_Crippen Entosiphon Estación_de_Sant_Vicenç_de_Castellet/Sant_Vicenç_Castellgalí Entrar_(tecla) Forcalqueiret Entrenadores_de_Racing_Club Engaku_ji Eral Formacion_Bouri Francisco_Herrera Enrique_I_de_Constantinopla Estados_de_Alemania Escuela_de_Aviación_del_Capitán_Manuel_Ávalos_Prado Escuintla_(Guatemala) El_Almeria Estacion_de_Canillejas Elías_Campo Fioravante_Francia Estadio_de_Buenavista Fernando_de_felipe Explosion_en_la_refineria_de_Amuay Emili_Turu Flamingo_(álbum) Francisco_Marco_Díaz_Pintado Estación_de_Ernest_Lluch Elena_Asins Entremés_famoso_sobre_la_pesca_en_el_rio_Miño

html map