Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Química_bioinorganica Microcosmos_(desambiguacion) Luis_M_Farías Radio_Mineria Marco_Horacio_Barbato_(consul_449_a_C.) Lois_y_Clark_Las_nuevas_aventuras_de_Superman Mario_Ramírez_Treviño Lódurr Línea_Castellbisbal_/_el_Papiol_Mollet Lucía_alberti Mario_Bertozzi Melocactus_bradypus Mauno_Pekkala Luis_Solá_Padró Metodo_Baretta Granastrapotherium Manolo_Iglesias Manuel_Rodriguez Mario_Quintana Líbano Línea_35_(TUZSA) Masacre_de_Glencoe Louis_de_wohl Gramos Primera_Division_de_Espana_1979/80 Luca_Fusco Marinera_(danza) Pueblo_chibcha Malaíta-San_Cristobal Rebelde/No_finjas_más Luperodes_bolivianus Mauricio_Valdés_Rodríguez Ramón_Ortiz_Otánez Presión_hidrostatica Programa_de_intercambio_de_estudiantes Poética_de_Aristoteles Pseudopilocereus_mucosiflorus Luis_de_Agustini Rachel_Korine Región_Autónoma_Uigur_de_Xinjiang Prefectura_de_shizuoka Manuel_de_Oraá Rafael_Ordonez_Castro Luperolophus_cyaneofasciatus Purines Puntos_de_sutura Macri-Gate Matias_Blasquez Maxime_Laubeuf Gonano Gran_Premio_de_Isbergues Gregory_Tafforeau Materia_bariónica Luisa_de_Carbajal_y_Mendoza Lordi_-_Hirviön_tarina

html map