Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

TDMA Spectrum_(canción_de_Zedd) Tagetes_integrifolia Sheldon_(California) Santovenia_de_la_Valdoncina_(Leon) San_Miguel_de_Arganza Secuaces_(serie_de_televisión) Siete_pecados_capitales Selva_montana_de_Bioko_y_el_monte_Camerún Salvador_de_Zapardiel_(Valladolid) Secretario_Regional_Ministerial Sobreaceleracion Styrandra_petiolaris Siesos T_X. Saint_Hilaire_sur_Helpe Sri_Lanka Talofita Telling_Lies_in_America Tinámido Segundo_Tratado_Naval_de_Londres Sudur-Múlasýsla Springmont Souness Thomas_Calabro San_Prisco Star-Club Salareno Santa_Cruz_de_Chuca Star_Wars:_Darth_Bane:_Rule_of_two Supercopa_de_Chipre The_Critic Sainte_Feyre Selección_de_futbol_del_Sarre Santiago_Ramirez_(teologo) Secretaría_de_Trabajo_y_Seguridad_Social_de_Honduras Sindrome_de_Laron Sinfonía_n.º_1_(Walton) Sylvester_(Georgia) Taurianova South_Wales_Echo Tier_III- Santiago_(ciudad) Salvador_Videgain_Gomez Segundo_Concierto_para_violin The_Rolling_Stones_Australasian_Tour_1966 Sandino_(Cuba) Tetrao_urogallus_urogallus Spalax_giganteus Tifoseria_della_Juventus_Football_Club Tanambogo Teresa_Prado Sociedad_de_Aliento_del_Espiritu Schizocalyx_(Lamiaceae) Selección_libia_de_fútbol

html map