Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Frente_Socialista Fresno_de_hoja_pequeña SUPER_GLITTER_LOUD_BOX Gacetas_de_Literatura_de_México Riichi_Sekiyama Gloria_(versión_de_Laura_Branigan) Insecto_social GOŠK_Gabela Reinita_colifajeada Gloria_M._Steinem Fútbol_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Berlin_1936 Roles Rumor_de_romance Unicredito_Italiano Inercia_mecanica Muniellos Galium_pseudocruciata Río_Ebrón Ilybius Giger Municipio_de_Buncombe_(condado_de_Sioux,_Iowa) Municipio_de_Morrow_(condado_de_Macon,_Misuri) Fundación_Phonos Infanteria_de_Marina_(España) Iglesia_de_Santa_Maria_de_la_Antigua Imhyre_Kértez Un_beso_y_una_flor Ingram_MAC-10 Funcion_de_dispersion_de_punto Ruperto_Chapí_Lorente Municipio_de_Lincoln_(condado_de_White,_Indiana) Musculo_sóleo Universidad_Francisco_de_Vitoria_(Chile) Municipio_de_Huntington_(condado_de_Huntington,_Indiana) Utetheisa_pulchella Función_exhaustiva Futoshi_Uehara Rocky_IV Río_Penzina Félix_Angel_Arnaiz_Lucas Municipio_de_Jackson_(condado_de_Adair,_Iowa) Fuerza_Aerea_de_la_Federacion_Rusa Iglesia_Católica_del_Uruguay Indice_de_miseria Municipio_de_Addison_(condado_de_Knox,_Nebraska) Frente_Rumano Gines_Campillo_de_Bayle U_P._C. Unplugged_(live) Universidad_Nacional_Experimental_de_la_Fuerza_Armada Ruta_Estatal_de_California_142 Rodrigo_Lara_Bonilla Ronald_Charles_Brewer VA_20 Ruta_Nacional_320_(Japon)

html map