Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aeropuerto_Regional_de_Roanoke Vineland_(Nueva_Jersey) Aijinio Condado_del_Valle_de_Canet Chesus_Bernal Vejo_(Cantabria) Comisario Walther_Penck_(volcán) Consonante_oclusiva_alveolar_sorda William_Stein X-planes Academia_norteamericana_de_la_lengua_espanola Al-Yumhuriyya_al-Yazaiiriyya_ad-Dimuqratiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tazžayrit_République_algérienne_démocratique_et_populaire Wanna_Play Vlad_Tepes(banda) Condado_de_santa_coloma William_Bertram_Turrill Visual_Net Aeródromo_de_Casas_de_los_Pinos Videojuegos_de_accion Vrontous Villars_sous_Écot Washington_Abdala Ciudad_de_Mendoza Vanessa_Gonçalves A_Haunting_In_Crystal_Cove Adenomera_martinezi Cienciano Chañarcillo Cléry_(Cote-d'Or) Abbe_pierre Vía_aerea_(anatomía) Condado_de_rapla Constitución_de_la_Florida Vincelottes Alania_(Territorio_Historico) Varicorhinus_lufupensis Val_de_San_Martin Coartacion_aórtica Valerianella_locusta_var._dentata Windmill_Hill Video_in_print Aceite_de_lino Colmena_de_abejas Yahya_ibn_Salama_al-Kalbi Ala-pívot Club_Baloncesto_Maristas Afterlife_(película) Citroën_visa Zack_Merrick Charles_Alston_(botánico) Condado_de_Canadian_(Oklahoma) Achelense Collospermum China_Southern_Airlines

html map