Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Damian_de_Pavia Cuartos_de_final_de_la_Copa_Mundial_de_Clubes_de_la_FIFA_2011 Aleksey_Kosygin Alfred_Naquet Economía_de_Perú Dempsey_roll Crocidura_manengubae Domingo_Valentín_Guerra_Arteaga_y_Leiva Don_King Diagrama_de_Gaussen Cronologia_de_las_tecnologías_de_la_agricultura_y_alimentacion Cézy Alfa_Romeo_8C_2300 Defensa_de_Normandia Discografia_de_Bridgit_Mendler Distrito_de_Falesti Distrito_electoral_de_Petersburg_East_n.º_13 Ambroise_Auguste_Liébault Döria Códice_Tudela Amherst_Junction Convento_de_Jesus_Maria_y_José_(Vélez-Malaga) Deino_(Pokémon) Cuarto_Centenario_del_Descubrimiento_de_América Copa_de_Oro_"Río_Uruguay_Seguros" Crank_High_Voltage Distrito_de_Val-de-Ruz Ecnatón Dreaming_my_Dreams_with_You_(Cancion) Cueva_de_las_grajas Distrito_de_Poonch Cuenta_regresiva_a_la_Crisis_Infinita Diseño_industrial Distrito_de_andarapa Cymbanthes Diotosperma_drummondii Cuenca_minera_de_Riotinto Disguises_(cancion_de_The_Who) Delta_Force:_Black_Hawk_Down Cordillera_de_Pamir Curtiss-Wright Duilio_Brunello Dicladispa_ramifera Cárpatos DPS_Film_Roman Cyclotoma_merkli Copa_de_Europa_femenina_de_baloncesto_1979-80 Cosmético Deepdale America_Televisión_(Peru) Diomys_crumpi Dimocarpus_confinis Cristobal_de_Castro_Gutierrez Courcelles_en_Barrois All_These_Things_That_I've_Done

html map