Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ustachi Giro_de_Italia_1937 Reseda_valentina_subsp._almijarensis Río_Ideriin Georgy_Feodosevich_Voronoy Iglesia_de_San_Juan_Evangelista_(desambiguacion) Universidad_nacional_de_jujuy Gastronomía_de_Ghana Municipio_de_Watopa_(condado_de_Wabasha,_Minnesota) Gjúki Rio_del_Valle_(Salta) Germain_Boffrand Republica_Aristocratica_(Peru) UNMIL Richard_Graves Ribera_baja_del_ebro Ilisa_fusany Furtivos George_Patrick_Forsyth_Sommer Romagne Gente_Emergente SALMA_Peligrense Fukuoka,_Fukuoka Geometría_molecular_piramidal_pentagonal Rolo Unreal_II Reino_de_Sicilia Reino_de_Granada_(Corona_de_España) Rohdea_japonica_var._watanabei Municipio_de_Swatara_(condado_de_Lebanon,_Pensilvania) Requiem_de_Guerra Geoff_Mott_and_the_Mottoes Gabinete_de_Ministros_de_Cristina_Fernández_de_Kirchner Riantec García_Hurtado_de_Mendoza Ricardo_Rodriguez_de_la_Vega Municipalidad_de_Vaiņode Roy_Jeconiah Gliese_623b Gliotoxina Gasteria_verrucosa_var._scaberrima Municipio_Petit_(Falcón_Venezuela) Tsengel_Bayan-Ölgiy Geografia_de_Fiyi Rhodomantis_pulchellus Universidad_Popular_de_Colima Iglesia_Parroquial_de_Santa_Maria_Magdalena_(Zaragoza) Municipio_de_Doyle_(condado_de_Schoolcraft,_Míchigan) Municipio_de_Liberty_(condado_de_Crawford,_Ohio) Tunebos Reichsrundfunk_Gesellschaft_m_b_H_: Franz_von_papen Trolebús_(grupo_de_rock) Fulbert Sa'dī

html map