Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fórmulas_de_resto_mayor Republica_China Robin_Williams_(academico) Fraxinus_macrophylla GNU_DOS Futbol_de_Mesa Rémondans_Vaivre STH Fuentes_de_Cesna_(Algarinejo) Universidad_de_La_Sapienza Municipio_de_Cuautepec_(Guerrero) Río_Panero Municipio_de_Cecil_(condado_de_Bottineau,_Dakota_del_Norte) Rhachisphora_styraci Galium_erectum_var._petreum Unión_Democrática_Ceutí Txuri-urdin Municipio_de_Buchanan_(condado_de_Sullivan,_Misuri) Iglesia_de_Santa_Maria_la_Mayor_(Bérgamo) German_Bowl Remo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Saint_Louis_1904 Union_Aduanera_del_Africa_Meridional Trigo-haya SONATRACH Garcia_I_(de_León) Iglesia_de_San_Acisclo_y_Santa_Victoria_(Talltendre) Fuerzas_Armadas_de_Hungría Igor_Dmitriyevich_Novikov Rotundabaloghia_baloghi Riccardo_Fogli Indolpium_centrale Uropoda_australiensis Rio_Yuso Rucapillan Municipio_de_Chalchihuites Giorgos_Valerianos Uruguay_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1974 Indian_Shores_(Florida) Gigatón Municipio_de_Minatitlán_(Colima) Rigny_sur_Arroux Freud_(desambiguación) Municipio_de_Chassell_(condado_de_Houghton,_Míchigan) Rubén_Aguilar_Jiménez Gagarina_(Sochi) Umbraquinesis Télétoon_(Canadá) Municipio_de_Adams_(condado_de_Cambria,_Pensilvania) Rio_Grande,_Zac. SG_Flensburg Userful Rita_sacerdotum Un_Principe_en_Nueva_York Gigouzac Rio_Passer

html map