Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ovtsharenkoia_pallida Piquituerto_común Petecbiltún Nicolas_Maduro Petra_Delicado_(serie_de_televisión) Onishi Pleurothallis_josephensis_var._subcrenulata Partido_Socialista_Verde Poder_político Muzafer_Sherif México_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004 NCIS_(serie_de_televisión) Narciso_de_Asturias Pedro_de_mena Pedro_Alcántara_Álvarez_de_Toledo_y_Salm-Salm Par_craneal_cuarto Obras_del_Greco Nuclear_biologico,_químico Parque_Natural_de_la_Sierra_de_Mariola Plata_(color) Phoenix_Technologies Natá Ocoroni My_Love_(canción_de_Westlife) Parque_Nacional_Diamantina Ophrys_garganica Paco_(la_pelicula) Northrop_F5E Paul_Charles_Francois_Adrien_Henri_Dieudonné_Thiébault Parque_Nacional_de_los_Montes_Grampianos Pedro_Márquez_Montilla Nenad_Kovačević PBY_5 Padre_Martini Octagésimo Nuestra_Senora_de_Paris_(película_1923) Pineda,_Gro North_Carlton_(Minnesota) Planetario_Alfa Petit-Tenquin Nuestra_Señora_del_Pilar_de_Zaragoza Podosilis_tamdaoa Pindó On-ogur Passy_sur_Seine Papaver_dubium_subsp._lecoquii Playmate Polipéptido Phi_Draconis Palacio_Aguirre Pinar_de_los_Guisos Parque_nacional_del_Karst_eslovaco Parque_natural_del_Túria Nevadas_en_Argentina_del_9_de_julio_de_2007 Partido_laborista_israeli

html map