Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Boogeyman_(película) Benafarces Carl_Ebert Canandaigua_(pueblo) Bondurant_(Iowa) Castros_del_monte_Dobre Berberiles Calvo_Serraller BMW_801 Chaetodon_litus Bastida_de_les_Alcusses Cephaloleia_polita Carabus_nemoralis Boussières-en-Cambresis Bridget_Regan_(desambiguación) Censura_en_argelia Biddeford Blot-l'Église Banda_sinfónica_universidad_de_antioquia Casa_y_jardín_de_topiaria_Ladew Chandra_vansha Carta_portulana Cassago_Brianza Cabeza_de_lobo_de_El_Pajarillo Baby_bash Caleuche_comic Campeonato_Mundial_de_Ciclismo_en_Ruta_2008 Bicupula_triangular_giroelongada Chamaeza_campanisona Castelnuovo_di_Porto Bristol_TB_8 Bolivia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Lake_Placid_1980 Banco_Provincia_de_Buenos_Aires_(Casa_Central) Batman:_Gotham_Knight Bahia_de_Montevideo Bryconaethiops_quinquesquamae Bailes_de_salon Bienal_del_mercosur Bajofondo_presenta_Santullo Banco_guayana Betonica_peraucta Bebo BU-925 Año_473 Campeonato_Europeo_de_Badminton_de_1968 Bucketheadland_Blueprints Centro_Histórico_de_Cusco Centaurea_iberica Casa_de_Schleswig_Holstein_Sonderburg_Glucksburg Años_2830 Carduus_ambiguus Casa_Europea_de_la_Fotografía_(MEP) Casal_Comba California_Air_Resources_Board Blossia_maroccana

html map