Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Armando_González Mixtla_de_Altamirano Guillermo_Alejandro_de_los_Países_Bajos Apochthonius_russelli Hipotesis_Gaia Heterocera Atom_Heart Ano_812 Guillermo_Orbaugh Avenida_Sutter–Rutland_Road_(linea_New_Lots) Haplosomoides_occipitalis Harusame_(desambiguación) Anisocoria Herorchis Antics Azilone-ampaza Aviación_Naval_Soviética Auto_volador Asociación_para_la_Investigación_de_Medios_de_Comunicación Harakiri_City Miralrio_(Guadalajara) Gustavo_Moretto Miquel_Siguan Avenida_de_Mayo_(desambiguación) Hang_Them_All/No_Garage Monetarismo Avannaa Monte_Garizim Ashley_Victoria_Benson Guerra_del_Fletán Mohammad_Hatta Hormiguero_rayado_copetón Monigotes Montelparo Mirko_Lauer_Holoubek Haumont_près-Samogneux Harpías Archivos_del_Estado_de_Israel Armas Heptoneurum Ibn_Bassām Atletismo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Paris_1900_-_2500_metros_con_obstaculos Hristo_Vidaković Mirca Monumento_a_Alfonso_XII_de_España Axenso Arturo_Mora Atletismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012_–_Lanzamiento_de_martillo_femenino Archicoradia_del_Paso_y_la_Esperanza_(Málaga) I-58 Mito_griego Andreas_Zuber Andreas_Thorkildsen Asperula_eugeniae High_quality_vídeo

html map