Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Phassus_damajanti Percina_lenticula O_L_P Pieza_heráldica Organizaciones_patronales Pascual_Carrión_y_Carrión Pog Plaza_Mayor_de_Seron_de_Nágima Noe_Maya Océano_atlantico Nights_in_Ballygran Pampas_(etnia) Planetas_menores Personajes_de_Star_Fox New_York_City_School_system Platerito_pico_curvo Phrynopus_adenopleurus Myrtus_littoralis Myracrodruon_balansae Necrophila_americana Pantitlán_(estación) My_Summer_of_Love Pokemon_Mundo_Misterioso_(anime) Namibia_(Aizoaceae) Plantation_(condado_de_Broward,_Florida) Oscar_Iván_Méndez Nebulosa_de_la_flama Pascual_Pérez_Chovi Olamblis_fraseri Oxigeno_triplete Nahuel_Dario_Fioretto Nemesio_Antúnez_Zañartu Nob_(desambiguacion) Operación_Príncipe Pompier_(arte) Parque_nacional_de_Kirirom Musica_minimal Plaza_de_España_(serie_de_televisión) Palazzo_Fava Nossa_Senhora_da_Conceição_Aparecida Nord-sud.com Pedro_Fernández_(ciclista) Peristylus_maculatus Natura_(Brasil) Pablo_Acebal Plumas_timoneras Museo_de_Antropología_"Carlos_Pellicer_Cámara" Obispos_de_Vitoria Polvo_de_cacao Máquina_virtual_java Ormen_Lange Palacio_de_Gatchina NNGG_del_PP Onteniente_(Valencia) Parque_Nacional_Tubos_de_Organo

html map