Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Convenio_de_Ginebra Crosby_Merseyside Dictamen Diputacion_del_General_del_Principado_de_Cataluna Dracy Cándido_Fernández_Mazas Destinos_Turisticos Discografía_de_Tatu Corea_del_Norte_en_los_Juegos_Olímpicos Depósito_integral Délégation_Archéologique_Française_en_Afghanistan Duque_de_Mandas Dimitri_Buchowetzki Derecho_Canonico E._C._W. Corral_de_Almaguer Corindón Ecuacion_de_Henderson-Hasselbach Copa_Libertadores_1988 Días_de_ceniza_(álbum) Decreto_de_expulsion_de_los_judios DGP Cultura_de_Wietenberg Cristo_muerto_sostenido_por_angeles Dictadura_marxista EMTEC Coritani Distrito_de_Pathanamthitta Courtesy_of_the_Red_White_&_Blue_(The_Angry_American) Dama_de_Galera Demócratas_de_Izquierdas DHC-6 Diócesis_de_Boise_City Corvair Copa_Cataluña Dimayor_2010 Digital_S Doctor_de_la_Iglesia Círculos_literarios Dónde_esta_Elisa? Células_sanguíneas Cuenca_del_Vistula Dominik_Cristina_Garcia-Lorido Amesia_tangutica Eddystone Distrito_de_See/Lac Cumbia_villera Corasmios Distrito_de_Clermont-Ferrand Departamento_Nordeste Amor_en_Tiempo_Record Cristobal_San_Martin_Casanova Alice_Munro Decemviro Devi-bhagavata_purana

html map