Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lista_de_episodios_de_Mork_del_planeta_Ork Laboratorios_Richards Lago_de_fuego Lista_de_enciclopedias_en_ingles Judería_de_Malaga Jose_Antonio_Fernández_(tenista) Kaanapali Liechtenstein_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Salt_Lake_City_2002 Isla_Diamante La_venta_del_paraíso Laïs Karl_Meier_(actor) Jardine_(Montana) La_Navidad_de_Charlie_Brown La_novela Ladis,_Ladislao_Romero_Moghin_1932_-_2010 Juez_de_Paz Julián_Gallego Izquierda_Radical_(Dinamarca) Iz Isla_Litchfield José_Jiménez_(ciclista) King_For_Day_Fool_For_A_Lifetime Ismael_Valdes_Valdés L'Alcúdia James_Schlesinger Iván_Ljubicic Lista_de_Localidades_de_la_Merindad_de_Estella Lambda_Draconis Jason_Popson Jonathan_Gilbert Lagarto_de_cristal Lienen Invasión_de_Etiopia La_religión_dentro_de_los_limites_de_la_mera_razón José_Maria_Solsona Jose_Moreno_Torres Joe_Willie Jose_Francisco_Ulloa José_María_Yañez_Carrillo Lista_de_regiones_en_Japón Jack_el_destripador Lima_Cricket_and_Football_Club_(futbol) Janko_Vukovic Laszlo_Kovács La_Fresnaye_sur-Chédouet Leyenda_del_rey_Arturo Jordi_Sabater_Pi Jardin_Botánico_Municipal_Ulisse_Aldrovandi Instituto_Tecnológico_de_Pinotepa José_Mariano_Iturbe Jezper José_Manuel_Robles_Arnao_y_García Lista_de_Personajes_de_El_Show_Secreto Jose_Liria_Fernández

html map