Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sucesos_de_La_Villa_de_Don_Fadrique Teatro_Cervantes_(Malaga) Salvador_Alberdi San_Cristóbal_de_Boedo_(Palencia) Sinfonía_De_los_Mil Tierra_de_la_Reina Spartak_Subotica_(femenino) Sciurillus_pusillus Tomas_Diez_Baldeon_Quijano Saint_Forgeux-Lespinasse San_Alfonso_del_mar Skeið Septimo_día_(programa_de_television) Tratado_de_Amistad_y_Comercio_(USA-Japon)_-_Tratado_de_Harris Torre_Morelos Star_Wars_The_Empire_Strikes_Back Saumya Skyline Sugar_Hill The_North_London_Invaders Tiránidos Teorías_de_la_personalidad Sainte-Agnès_(Alpes_Maritimos) Tragamonedas Statice_patagonica Sarcocapnos_baetica Tabaqueros_de_Santiago_Ixcuintla Scarville_(Iowa) Shao_Kahn_(Mortal_Kombat) Siga_el_baile The_Collection_(álbum_de_'N_Sync) Torneo_de_Québec Sambil_Mall Titánida Saint_Jean_de_Maruejols_et_Avéjan Spanokopita Termas_el_Sosneado Straße_des_17._Juni_(Berlin) Templo_y_Convento_de_San_Francisco Tarek_El_Alssami Surrealismo_figurativo The_sword_in_the_stone Sanjak_de_smederevo Tony_Robinson The_Tonight_Show Sambuca_(arma) Softbol_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sydney_2000 Saint_Etienne_de-Vicq Stefan_Reuter Salaberria Ticlio Situla The_Two_Mrs._Nahasapeemapetilons Torneo_2009_(fútbol_femenino_de_Chile) Sing_Tao_SC

html map