Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Instituto_Max_Planck_de_Antropologia_Evolutiva Limestone_Creek Isla_Modo_(Jindo) Les_Trois-Moutiers Ketsbaia La_Balme_de_Sillingy Leposavić Jose_Maria_Pereda Jardín_Botanico_La_Paz Jair_Valoy Juan_Salvo Jiangmen Jose_Carrasco_Tapia John_F._Farnsworth J.Anthony Joan_Ferraté Jamaica_Calle_179_(linea_Queens_Boulevard) La_máscara_2 Jonquieres-Saint-Vincent José_Enrique_Díaz_Chávez Literatura_de_finlandia Le_Concert_Spirituel_(conjunto_musical) Khan_Chittenden Kamelot Jesús_Ibáñez_Loyo Lista_de_episodios_de_House_M.D. La_Venta_(Honduras) Leptasea_aizoides Izurdiaga Killall Jin_Yunpeng J._M._Vargas_Vila KAS_(organizacion_política) Jose_Antonio_de_Mendoza_Caamano_y_Sotomayor_marqués_de_Villagarcía Literatura_en_islandés Isolepis_andina Lindsay_(Oklahoma) Leonidas_Romero_Sáez José_de_la_Cuesta JFFS Instituto_Autónomo_de_Bibliotecas_e_Información_de_Miranda Leopoldo_Matos_Massieu Josefa_Micaela_de_Mirabal Jose_Espinosa_Serrano Jada_Pinkett Juan_Torres_de_León Karl_Richter_(botanico) Johnny_Christ Jaume_Fuster_i_Guillemó Le_Vézier L_A_V_Valladolid-Vitoria Jardín_Zoológico_de_Córdoba L_acutesquamosa_var_furcata Jesica_Kulesz La_culpa

html map