Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tourretia Teremín Soganlı_vadisi Siciliano Tragacantha_edulis Sunbilla Supernova_de_Kepler Tabla_de_símbolos_(compilador) Scobinichthys_granulatus Teoría_economica_liberal Tentúgal SiMa Santa_María_Ahuacatitlán Shangri_La_(álbum_de_Jake_Bugg) Sor-Trøndelag Selección_nacional_de_futbol_de_Myanmar Seno_(matematicas) Teoria_de_la_imputacion Sin_Dios Secchi Serie_A_(Italia)_1988-89 Tenuitellinae Syrmaticus_mikado Sphinginae Shirin_Neshat Slumber_Party_Panic Salon_de_la_Independencia Templo_de_las_Inscripciones Santiago_Fernández_(político) Sao_Vicente Seleccion_de_la_Conmebol San_mateo Tour_Areva Tenerife_Norte Soy_Mexicano_Es_.._tu_ultima_Danza Torneo_Rio-Sao_Paulo Shanti/Ashtangi San_Michele_Mondovì Super_Mario_Bros._3_(serie_de_TV) Subgéneros_de_ciencia_ficción Titadyne Shigeru_Yoshida Torrecilla_Baja_(Loíza) Saint_Roman_de_Codieres Tebeo_valenciano Smaragdina_szechuana Señorita_República_Dominicana Saint-Julien-de-Concelles Schomberg_(Turingia) Teocons Sejães Starfire South_Ferry_(metro_de_Nueva_York) Tiverton_(condado_de_Newport,_Rhode_Island) Sala_São_Paulo

html map