Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_conflicto_de_los_marx Elvir_Baljic Euphoria_(software) Five_Easy_Pieces El_Completo_Manual_del_Suicidio Fainarate Falucho_(embarcacion) Francisco_de_orantes_y_villena Epichernes_aztecus Francis_Sánchez Estudio_Op._25_n._9_(Chopin) Exposicion_Brasileña_de_Antropología_de_1882 Fausto_Gastañeta Esquines_de_Esfeto Ernesto_Javier_Chevantón Etxebarria Facultad_de_Artes_de_la_Universidad_de_Chile Emphyleuscelus_subconcolor Fabliau Estación_de_Merlischachen El_caso_está_cerrado,_olvidelo Explode Football_South Escudo_de_Méntrida Elecciones_al_Parlamento_Europeo_de_1987_(España) Ermitaño_de_pico_recto Estacion_Villa_Adelina Espiritu_(signo) Ernesto_Viéitez_Cortizo Fontibon Expedición_española_a_Orán Estacion_de_Europa El_monstruo_de_Grbavica Enrique_Casorzo Erica_Burman Elección_para_gobernador_de_California_de_2010 Franklin_Núñez El_Higueral_(Córdoba) Elecciones_generales_de_España_de_1916 Epicauta_tomentosa Edward_Mishumaw Fech Francisco_Martinez_de_la_Madrid Federico_Revuelto Elias_Fernández Eransus Eruca_vesicaria_var._longirostris Following_the_Sun Estrée-Cauchy El_Gurú Eslizón_de_Oran F._T._A. Familia_Jakob Eragrostidaceae El_Junco_de_Liérganes

html map