Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fort_Jones Estación_Vicealmirante_Eduardo_O'Connor Estacion_Retiro_(Buenos_Aires) Enrique_Castro_Oyanguren Escragnolles El_Sonido_del_Silencio El_África_empieza_en_los_Pirineos Fiebre_de_las_minas_abandonadas Elite_Systems Eutimio_el_Grande Esqui_de_montana Figuras_de_dialogo FR Evaporador_de_circulacion_natural El_gran_diseño El_Juicio_de_Paris Ejercito_Alemán_(Imperio_Alemán) Fleurey-sur-Ouche Evangelio_según_San_Mateo Fascie_benedette Federación_de_Trabajadores_de_Chile Ethnikos_Gazoros_FC En_Gadi El_Ingenio Federico_Lacroze_(desambiguacion) Federacion_Alemana_de_Sindicatos_Libres Evolvulus Francisco_Baron Estación_Sornainen Eletica_anticebinotata Elena_G_White Espana_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Ámsterdam_1928 FH_227 ExM Factor_de_hidratación_natural El_Mercadillo_(Cantabria) Farmacologo Filadelfia_Pensilvania Fordia Fourr. Estación_María_Eva_Duarte Erongarícuaro Feria_de_jerez Elección_presidencial_de_Chile_(1856) Edme_Patrice_Maurice_de_Mac-Mahon Fontaine-l'Abbé Encaje_de_bolillos Ejercito_del_Norte_(sublevado) Feria_del_atún_de_Barbate Floriano_(Piauí) Felix_Moeller Esteban_González Estación_Deán_Funes Eiger Europeístas

html map