Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Oscar_Garcia_(baloncestista) Parque_Ecologico_Xochimilco Pere_Berneç Papas_de_Sanlucar P_L_U_C.K. Pancho_Lara NGC_426 Ordo_Prophetarum Piñoncillos Potencial_de_yukawa Piperitona Olmo_al_Brembo Nick_Mantis O_Barao_de_Lavos Perlesukker Parque_nacional_de_gunung_leuser Parque_nacional_de_Te_Urewera Oliver_Twist_(pelicula_de_1922) Paseo_del_Mercadal North_Side_High_School_Gym Podlesni_(desambiguacion) Oswaldo_Payá_Sardinas Paco_El_Barbero Orejillas_del_diablo Pasaje_del_Ombú_Preciado Partido_Nacional_Escoces Organizacion_del_Estado_Boliviano Planchonella Observatorio_Astronómico_de_Lisboa Night_Falls_on_Manhattan Oláibar_(Navarra) Pelegrin_Castillo Personajes_de_Aida Naruto:_Clash_of_Ninja_(saga) Núria_Piferrer Noëllet Partido_Socialdemócrata_de_Gibraltar Omega_capricorni Partido_ecologista_de_chile Palacio_de_las_pipas Omar_Chehade Palacio_Charlottenhof Pino_de_Balfour Palacio_de_los_Condes_de_Heras_y_Soto Petróleo_de_Cuba Parroquia_de_Santa_María_de_la_Mesa Nel_Llano_Merino Organización_de_las_Naciones_Unidas Politrico Pestera_cu_Oase Partido_Renovador_Institucional_de_Acción_Nacional Platanthera_bifolia_ssp_atropatanica Norbert_van_Heyst Negapatnam Oaxaca

html map