Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lista_de_capitulos_de_Detective_Conan_(Temporada_1) Jasper_Ridley José_Blanco_González José_Joaquin_Fernández_de_Lizardi Lenguas_takicas La_Gaceta_-_Tucumán Lista_de_municipios_espanoles Kipchak Jose_Serra_Gil Juan_Carlos_García_(músico) Las_máscaras_del_fascismo Jim_Lindberg Jose_Pacheco Junco_común K.Perss. Juan_Jose_Muñoz Jerarquía_aritmetica Jose_María_Perez_(Peridis) Leder La_Expiacion_de_San_Jeronimo Juan_Mirabent_Gutiérrez La_última_vez_que_vi_Paris Joaquim_Molins La_canción_ruda_del_dulce_Seymour_Skinner Leptodactylus_tapiti Linea_de_la_Concepcion,_La José_Diaz_Herrera Isluga_(volcán) Lestrem Joaquín_Guillermo_González José_María_Paredes Leo_Malet Juan_Carlos_Pastor Laguna_de_Olomega Jimmy_Reiher,_Jr. Jordan_Chan Juan_Borges_Matos Jesus_Puente Leopold_Von_Sacher-Masoch Lake_Travis_High_School La_Anunciacion_(Fra_Angélico_Florencia) La_Ferté_Vidame Lithodes_antarcticus Lista_de_episodios_de_Los_Simpson/156 Jardin_Botánico_de_Vladivostok Jábena Juan_Antonio_Orenga José_Félix_de_Lequerica_y_Erquiza Lengua_aché Joe_Hassett Invasión_de_Costa_Rica_de_1955 Jorge_Sánchez Listracanthus Jolivue_(Virginia) Lithops_ruschiorum

html map