Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fowler_(Nueva_York) Francisco_Camarasa Eirexa_de_Tallara Florentino_Zegarra Eduardo_Frei_Ruiz-Tagle El_pequeno_tallarin Eduardo_Aguirre_Jr Ejercito_Republicano_Irlandés_Auténtico Fatima_(desambiguacion) Flamingo Eurobasket_1995 Escobas_mujeriegas Elecciones_europeas_de_1999_(Grecia) Extraña_Simiente Elecciones_autonómicas_madrilenas_(26_de_octubre_de_2003) Francois_I Edward_Arthur_Thompson Ermita_del_Cristo_del_Llano_(Banos_de_la_Encina) Eugène_(nombre) Escudo_de_Turquía Fiat_Group_Argentina El_Loreto El_hermano_Juan_o_el_mundo_es_teatro Elecciones_autonomicas_del_Pais_Vasco_de_1998 Elecciones_Presidenciales_de_la_República_Dominicana_de_2012 Edith_Stein Estacion_de_la_Plaza_Russell Estación_central_de_Zúrich Fontgombault FC_Jeunesse Ferley_Reyes Fila_(marca) Evgeni_Sharonov Festival_de_la_Cancion_de_Eurovisión_1989 Faura Exoletus Francisco_Fraiz_Armada Federacion_Estatal_de_Gais_y_Lesbianas FNTT Facultad_de_Ciencias_Económicas_de_la_Universidad_de_San_Carlos_de_Guatemala Eusuquiano Episodios_de_Shin-chan_(1997) El_Sombrerero_Loco_(DC_Comics) Fernando_Martinez_Castellano Franco_Jara Enamorada_(desambiguacion) Fernando_Barrios_Ipenza Eduardo_Gonzalez_(escritor) Eumorphus_bicoloripedoides Escuela_Xavier_para_Jovenes_Superdotados Escuela_Superior_de_Ingenieria_Mecánica_y_Eléctrica Estabilidad_quimica Estacion_de_fotobiologia_playa_unión Estación_de_Santullano Euphaedra_(Euphaedrana)_semipreussiana

html map