Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Primera_B_Nacional_2012/13 María_Carolina_de_Austria_(1748–1748) Margarita_de_Francia,_Reina_de_Inglaterra Premio_Nacional_de_Escultura_de_Venezuela Michel_Verne Prop_2_en_1-ol Miguel_Angel_Martín_(golfista) Qiangba_Puncog Maureen_Cox_Starkey Marino_Falcón_Handabaka Rectificador_de_onda_completa Proyecto_de_Colonización_de_las_Islas_Fenix Luli_Fernández Matías_Gasparini Preztige_EP_2009 Granja_Kadoorie_y_Jardín_Botánico Lunguye Greek_Isles_Hotel_&_Casino MS_Gundam_Seed Luciano_De_Crescenzo Lockheed_D_21/M-21 Microrregion_de_Sao_Raimundo_Nonato Graceling Metagenómica Microseguro Mata_de_São_João Luis_Alfredo_Herrera_Cometta Greys_Robles Raza_Longhorn Mario_Stein María_Rozas_Velásquez Grafos RCL Queen's_Park_FC Primera_República Punta_Kade Miguel_Angel_Chico_Herrera Presas_de_Tierra Grand_Prix_(película_de_1966) Mascarell Los_hombres_oscuros Marengo_(Indiana) Maksim_Manko Manuel_Medina_Olmos R_M.S. Real_Ávila_Club_de_Futbol Primaría_Democratica_de_Arizona_2008 Marko_Asmer Marcus_Tullius_Tiro Randolph_(condado_de_Orange,_Vermont) Metatextuales Maso_(animal) Rafael_Junchaya Microrregion_de_Lavras_de_la_Mangabeira Maria_de_la_Pena_Barraondo

html map