Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bernardo_Amat_de_Claramunt Castellar_de_Santiago Borja_Lopez_Menendez Bradley_Walker_Tomlin Castromembibre Cable_(unidad_de_longitud) Bulbine_frutescens Cephalotaxaceae Cangrejo_(película) Cayaponia_ficifolia Battlefront_II Campana_Libertadora_de_Nueva_Granada Boa_Esperança_(Paraná) Berlitz_School Barbara_Bouchet Catedral_de_Praga Bombardeo_de_Rótterdam Brasil_Rusia_India_y_China Cairo_Montenotte Barítono_bufo Bubo_magellanicus Boucoiran-et-Nozieres Batman:_Mystery_of_the_Batwoman Borough_Hall_(Línea_Eastern_Parkway) Betty_(desambiguación) Baldomero_(nombre) Catedral_Marie_Reine_du-Monde Bacinilla Beaumont_(Puy_de_Dome) Años_2740 Batalla_de_cornualles Bulbophyllum_breviscapum Castillo_de_miranda_de_ebro Calcanio Caykur_Rizespor_Kulubü Capitana_General Barbie_y_la_Magia_de_Pegaso Bola_9 Can_I_Have_Like_That Carpinus_nervata Bernabe_de_módena Casualties_of_War Bourguignon-les-la-Charite Campana_del_Dragon Barrancas_(Venezuela) CA_Penado_14 Burrhus_frederic_skinner Bálint_Hóman Centro_de_Detención_Metropolitano_de_Guaynabo Bahia_de_hudson Campeonato_Sudamericano_Sub_20_de_1999 Bothrideridae Brote_de_gripe_A_(H1N1)_de_2009_por_pais Cassius_Marcellus_Clay_Jr. Carquiñolis

html map