Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cyphostemma_cramerianum D.R.Hunt Ediciones_Martínez_Roca Aloysius_Luigi_Rodati Doria_Shafik Almirante_Valdés_(D-23) E_333 Cryptonychus_devius Divide_y_conquista_(algoritmo) Demografía_de_la_Unión_Soviética Distrito_de_senlis Deformación_a_fluencia Cutzamala_de_Pinzón_(municipio) Distrito_de_pocsi Defender_la_alegria Dinornitiforme Dreamland Alma_aragonesa Cultura_del_Japon Designación_provisional Eagles_Greatest_Hits_Vol_2 Corona_de_Bohemia_y_Moravia Covington_(Tennessee) Corallorhiza_punctata Drácula_(desambiguación) Demografía_de_Concepción Cuentos_de_Terramar_(película) Alessandro_Campeggio Dale_Chihuly Cyphon_tsushimanus Dolar_de_los_Estados_Confederados_de_America Dulce_Compañia Dragon_de_las_Cuevas_de_Cristal Docetismo Alejandro_V_de_Macedonia Displair Dura_Jaksić East_Hampton Alt_Urgell_/_Alto_Urgel Diplostráceos Daz_Dillinger Ducado_de_Rubi Coyuca_de_Benitez_(municipio) EZ_Publish Digitalis_schischkinii Domingo_Simon_Miral_y_López Dianne_dela_fuente Denominacion_de_Origen_Tierras_de_León Día_Internacional_de_la_mujer Alice_Soares Coquillage Draba_claviformis Crest_Hill Darbuka Alteraciones_monetarias

html map