Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Políticamente_incorrecto Paridad_Poder_Adquisitivo Phlyctaenodini National_Christmas_Tree_(Estados_Unidos) Palacio_Negro_de_Lecumberri Oplegnathus Ordinariato Pedro_Narciso_Arata One_Night_in_Eden Peso_superligero Museo_de_prehistoria_de_santander Nymphaea_dentata Politica_de_seguridad_democrática Partido_Nacional_Rumano Parque_Nacional_de_Groenlandia_del_noreste Pleomele_goldieana Patrimonio_de_la_Humanidad_en_Madagascar Peruvian_Airlines Partido_Social_Demócrata_Foral_de_Navarra Papa_León_XI Oleksandr_Shovkovskiy Neobisium_gaditanum Permanganato_de_potasio Numeración_telefónica_en_Argentina Pablo_Holman_Concha Petronila_de_Aragón Oración_del_nombre_de_Jesús No_no_never Mézieres Partido_Nacional_Democrático_(Egipto) París-Vatry Musica_contemporanea Nobel_de_la_Paz Oza_de_los_Ríos_(La_Coruna) Neil_Harbisson Pedro_Roselló_Gonzalez Piero_de'_Medici Paladar_(Cuba) Oscar_Javier_García_Buron Nikki_McKibbin Observatorio_Astronómico_Nacional_San_Pedro_Mártir Otmar_Hasler Ozono_Televisión Nueva_Esperanza_(Copo) Na_Do-hyang Música_Andina Nicolas_Repeto_(político) Pepe_Cerdá Piedra_de_aviso_contra_guerra_y_fascismo Phleboanthe Observacion_del_cielo Newnham Poiretia_(Rubiaceae) NEU!_75 Oréade

html map