Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kanoldt Krissy_Taylor La_Nevería Kalifato_Omeya_de_Córdoba Jean_Picard La_5ª_Estación Lista_de_propuestas_de_articulos_sobre_de_escritores_de_ciencia_ficción José_María_Navia-Osorio_García-Braga Lima_cricket_and_football_club Kota_Lhokseumawe Kitiara Leucoio_de_otono Las_Navas_de_Jadraque_(Guadalajara) Liubov_Popova Jocelyn_Bell Kenji_Fujimori Le_Montet Jonias Isla_Shepard Jose_Maria_Alvarez_del_Manzano_y_Lopez_del_Hierro Labeo_fisheri Jesús_Romeo_Gorria La_Horcajada_(Ávila) Jiménez_de_Aréchaga Juan_de_Dios_Aguirre Lidio José_Lucas_Picó Instrumento_transpositor Jose_Antonio_Pastor_Ridruejo La_batea/_Tío_Caimán José_Manuel_Soria_López Lehel_Domokos Jose_Joaquin_de_Orbe_y_Murguia Isla_Dildo José_Fabio_Melgar Jutaro_Komura La_duquesa_de_Langeais_(película) José_Altuve Liber_iudicorum La_Bristol Lipoproteínas_de_Alta_Densidad_(HDL) Julio_Rodriguez_Caloggero Kangting Lagocephalus_gloveri Julio_Raul_González Las_Marías_Santurce Jose_López_Barneo Jose_Luis_Leal_Maldonado Isla_Shortcut José_Maria_Olazabal LEXX Laurel_de_California Kryptopterus_platypogon Jose_Escajadillo Ipsilon_Aurigae

html map