Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Las_cosas_en_su_sitio Khanbaliq La_Baneza_F_C Linea_Roda_de_Barà_Reus Jean_Joseph_Weerts Jose_Manuel_Coego Lista_de_programas_de_MTV_(Estados_Unidos) Intendencias_de_la_Capitanía_General_de_Chile Jesus_García_Corona Lanzahita_(Ávila) Les_Oubliées Jeronimo_de_Balbás José_María_Javierre_Ortás Lista_de_temas_energeticos La_rosa_del_azafrán John_Dolmayan Letran_College Julius_Bluthner_Pianofortefabrik_GmbH Jerónimo_de_Alcala_Yanez_y_Rivera Javier_Enrique_Cáceres Lighters Krusty Isabel_Carlota_de_Orleans Irracional_(canción) Justificacion_(religion) Jardin_Botánico_de_la_Universidad_de_Lieja Jürgen_Patocka José_Antonio_Vidaurre_Garretón Les_Authieux_sur-Calonne Juan_Agustín_Alcalde La_Vanguardia_(estación_de_trenes) La_Joya_de_los_Sachas Lista_de_sátrapas_de_Egipto Jose_de_la_Cruz_Porfirio_Díaz_Mori Königsberg Javier_Winthuysen La_Estrella_Vacia Kubilay_Türkyılmaz Jemima_Rooper Les_Villards_sur-Thônes José_María_Michavila_Núnez Islaya_minuscula Istachatta Las_Diez_de_ultimas Isla_de_Jeju Le_Heaulme Isabel_Ana_Bayley Linea_espectral Jose_Luis_Lopez_Cerron John_H._Van_Vleck Jalostotitlán_(ciudad) Joaquín_Pereira_Becerra Lesion_de_la_medula_espinal Jean_Bottéro Jose_Antonio_Muñoz_(historietista)

html map