Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Las_vírgenes Latonero Julian_Munoz Instituto_Tecnológico_Regional_de_Hermosillo Julián_Kent Liga_de_baloncesto_de_Turquía Izquierda_Internacionalista José_Luis_García_de_Arboleya_y_Tornero Las_fuentes_del_Nilo Javier_Garrido_Ramirez Ley_Organica_15/1999,_de_13_de_diciembre_de_1999,_de_Protección_de_Datos_de_Carácter_Personal Isla_Los_Pájaros Kinnikuman John_Terry_(actor) Laguiole_(queso) La_Bisbal_de_Falset_(Tarragona) Limnonectes_khasianus Lenguas_huarpes Korechika_Anami Juan_José_Llach Juan_Guzmán_Cruchaga La_Discusión_de_Chillan José_Ferrandiz_y_Ruiz Joseph_Édouard_Bommer Ley_de_Organización_y_Atribuciones_de_los_Tribunales_(Chile) Levantamiento_del_2_de_mayo_de_1808 Karoly_Khuen-Hederváry Instituto_de_Investigaciones_del_Periódico_-_Institut_fur_Zeitungsforschung_Dortmund Kalkot_Mataskelekele L_A.V._Valladolid_Vitoria José_María_Pemán_y_Pemartín Jose_Miguel_Fritis Juan_Mari_Lekuona Leslie_Walter_Allan_Ahrendt Jose_Velasquez_Castillo Limpiafronda_lomicanela Lavanda_fina Juan_Mondiola Jose_Maria_Rodriguez_Rodríguez_(Cuba) Krai_de_Altái L.A.V._Olmedo_Zamora_Galicia Jesus_López_Cancio_Fernandez La_Merce Jesus_Castillo_Monterroso Julio_Cesar_Trujillo Juan_Eulogio_Urriolabeitia Leopoldo_Alas_Mínguez Juan_Francisco_Giacobbe Jorge_Afonso Judas_Kiss Les_Chants_de_Maldoror La_memoria_de_los_peces Jacques_II_d'Avesnes Joaquin_Victor_Gonzalez Isla_de_San_Vicente

html map