Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cruz_de_Bartolo Cronologia_de_la_opera_francesa_(1671_1781) Domingo_Tabuyo_Romero Die,_Die_My_Darling Decimo_Junio_Pera Domingo_del_Prado Aleuroplatus_epigaeae Desperate_Hours Dodecastigma Dragan_Ćiric Alvin_Kersh Distrito_de_Pila Departamento_de_Salud_y_Servicios_Sociales_de_los_Estados_Unidos Células_principales Distrito_de_curgos Dr._Hart Alvaro_Clarke Cuerpo_de_Bomberos_Voluntarios_del_Paraguay Cri_(tribu) Ctenacis_fehlmanni Alexander_A Amphitecna_isthmica Amblyglyphidodon_melanopterus Discriminación_Positiva Demografia_de_Cataluña Cuenta_(desambiguación) Alestes_peringueyi Amellus_carolinianus Amores_de_fin_de_siglo David_Taguas Alemanes_del_Baltico Danielle_Campbell Dorotheanthus_stayneri Donald_John_McGillivray Convergencia_de_Demócratas_de_Navarra_CDN Cygnus_buccinator Dimitris_Koutsoumpas Copa_Mundial_de_Fútbol_Femenino_2011 Alhelí_amarillo De_La_Salle_(estacion_de_Metrobús) Almoster_(Santarém) Ana_Prada Cristo_Roto Diego_Ledesma Derecho_laboral_en_Estados_Unidos Alvaro_Henríquez_(álbum) Delfin_de_cabeza_de_melon Diputación_Provincial_de_Lugo Daniel_Aranzubia_Aguado Double_Dragon_(serie) Almudín Dartford_FC Alfombra_de_Hamedan Corallorrhiza_trifida_var_virescens Corticarina_brooksi

html map