Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tarpeda_Zhodzina Shooter_(película) Santa_Ana_(Guatemala) Tomas_Urbina Selnica Tom_(Desperate_Housewives) Simon_I_Patino Sāyaṇa Samuel_Rawson_Gardiner Serafina_Núnez Tigres_de_la_UANL Santos_López-Pelegrín Shangri_lá Santana_da_Azinha Santa_Ana_(Panama) Thelma_&_Louise Saint_Andre-en-Bresse Sancha_de_Portugal,_abadesa_de_Lorvão Srirangam Sicista_nórdica Santa_María_Consolatriz_en_el_Tiburtino Sistema_de_senalizacion_por_canal_común_n_º_7 Sporting_de_barranquilla Samuel_Oppenheim Storm_(banda_noruega) Science_Fiction/Double_Feature Saint-Étienne-au-Temple Tertulia_del_Nike Safari_(navegador) Sendero_de_chile Senado_de_la_Republica_(México) Tavuk_kebab Taft_Heights_(California) Slave_Zero Suzuki_Maruti_800 Tour_de_California_2012 Shogun_senor_de_samurais Saint-Maurice-des-Noues Suroeste_de_México Sociedad_capitalista Sesquióxido Sony_Epic Síntesis_de_RNA Tara_Reid Taca That_Girl_(canción_de_Raven-Symoné) Stanley_McChrystal Tatiana_Dorovskikh Torneo_de_Tokio_2009 Salles-Mongiscard Sallavinera San_Bernardo_(Valladolid) Specklinia_obovata Supercable Saxofon

html map